Чи потрібно платити екологічний податок за викиди в атмосферне повітря від генератора

В умовах частих відключень електроенергії в Україні, викликаних пошкодженням енергетичної інфраструктури через російську агресію, дедалі більше людей та бізнесів змушені використовувати генератори для забезпечення роботи та побутових потреб. Проте такі пристрої здійснюють забруднюючі викиди. Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків пояснило, чи потрібно сплачувати екологічний податок за викиди, які генерують ці установки, пише «Наше Місто» з посиланням на Департамент правового забезпечення ДМР.

Що таке стаціонарне джерело забруднення
Стаціонарними джерелами забруднення вважаються підприємства, цехи, установки або інші нерухомі об’єкти, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу чи водні об’єкти та зберігають свої координати протягом певного часу.

Як регулюється це законодавством
Згідно з пунктом 240.1 статті 240 Податкового кодексу України, платниками екологічного податку є суб’єкти господарювання та інші установи, які здійснюють викиди забруднюючих речовин у повітря стаціонарними джерелами забруднення.

Однак, згідно із Законом України №2836-XI від 13 грудня 2022 року, електрогенераторні установки, класифіковані за кодом 8502 згідно з УКТ ЗЕД, тимчасово виключені зі списку стаціонарних джерел забруднення. Це правило діє на період воєнного стану та протягом 30 днів після його завершення.

Таким чином, наразі суб’єкти господарювання не повинні сплачувати екологічний податок за викиди, здійснені генераторами, класифікованими за кодом 8502.