Нововведення 2024 року: як і де перевіряють військовий квиток у водіїв

Перевіряти наявність військового квитка у водіїв окрім працівників ТЦК і прикордонників отримали також поліцейські. Таку норму вводить новий закон про мобілізацію, який вступив у силу з 18 травня 2024 року. Як це має відбуватися, розповість «Дніпро Оперативний».

Що змінилося у правилах перевірки військових квитків для водіїв?
Згідно нового закону, перевіряти наявність військово облікових документів можуть не тільки на блокпостах чи у пунктах пропуску, а також у місцях масового скупчення людей. До таких місць, зокрема, відносяться і АЗС. 

При перевірці військового квитка представники ТЦК або поліції мають вести відеозйомку і фотофіксацію.

В яких випадках можуть перевіряти військовий квиток?

Водіїв можуть попросити показати військовий квиток на блокпостах, прикордонних пунктах пропуску або при зупинці за порушення правил дорожнього руху. Зупинити автомобіль також можуть, якщо поліцейські мають підозру, що водій має відношення до скоєння правопорушення, наприклад, закону про мобілізацію та військовий облік. Спеціально зупиняти автомобіль для перевірки військового квитка у водія поліцейські права не мають. Також вас можуть зупинити за порушення комендантської години. В такому випадку прохання поліцейського пред’явити військовий квиток теж буде обґрунтованим.

Під час зупинки автомобіля, згідно Закону «Про Національну поліцію», а саме статті 35, поліцейські зобов’язані:

  • Повідомити про причину зупинки
  • Пояснити причину перевірки документів
  • Роз’яснити водію його права і обов’язки


Якщо ви вважаєте дії поліцейських незаконними, ви маєте право вимагати присутності адвоката.

Варто звернути увагу, що при перетині кордону водіям, які перевозять гуманітарні або медичні грузи, а також вантажі і пасажирів, необов’язково мати військовий квиток. 

Відповідальність водіїв за відсутність військового квитка

За відсутність, втрату або псування військового квитка загрожує адміністративна відповідальність.

Якщо ви втратили військовий квиток, відповідно до статті 211 Кодексу України про адміністративні правопорушення доведеться заплатити штраф у розмірі від 510 до 850 гривень, а у разі повторного правопорушення – від 850 грн до 1 700 грн. Слід зауважити, що під псуванням військового квитка мається на увазі навіть його ламінування.

Крім того, відсутність військово-облікового документа може спричинити накладення штрафу відповідно до частини 2 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Розмір такого штрафу може становити від 17 000 до 25 500 гривень.

За матеріалами Дніпро Оперативний.