ПриватБанк, Ощадбанк, Monobank і Райффайзен зменшать ліміти на перекази у 2025 році

Чотири великі банки з 1 лютого 2025 року домовилися зменшити ліміти на перекази для українців та ФОПів. Для одних встановлять ліміт на перекази у 50 тис. грн, для інших – у 150 тис. грн, а потім знизять до 100 тис. грн. Про те, хто скільки зможе переказувати читайте в матеріалі «Дніпра Оперативного».
 
10 грудня в Національному банку України відбувся пресбрифінг за участю керівників Незалежної асоціації банків України, Асоціації українських банків, ПриватБанку, Ощадбанку, Райффайзен Банку, Універсал Банку та Національного банку України. На зустрічі домовилися, що якщо клієнти не мають документально підтвердженого доходу, то їх поділять на групи:

клієнтів з високим рівнем ризику, яким з 1 лютого 2025 року встановлять ліміт до 50 тис. грн на перекази за один місяць;
клієнтів «середнього» та «низького» рівнів ризику, яким з 1 лютого наступного року можна без питань переводити до 150 тис. грн, а з 1 червня 2025 року – до 100 тис. грн.
Ці обмеження стосуватимуться переказів не тільки «з картки на картку», а й переказів за реквізитами IBAN. Крім того, ліміти будуть діяти й на кількість відкритих рахунків в одному банку в одній валюті – не більше 3 рахунків. Також, щоб завадити шахраям, банки будуть особливо слідкувати на переказами, які робитимуть вночі.

«Ліміти не включатимуть операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку, - повідомили в Нацбанку. - Банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (зокрема зарплатних клієнтів та інших клієнтів з підтвердженими доходами), а також волонтерів».
Якщо клієнт захоче збільшити ліміти на перекази, то має надати документи на походження коштів на рахунку. Це можуть бути:

довідка про офіційну зарплату;
дані декларації;
відомості від виконавчої служби;
офіційний статус волонтера, який збирає на рахунок кошти.
Нові обмеження пояснили боротьбою з тіньовою економікою та «дропами», які використовує у своєї терористичній діяльності росія. Нагадаємо, що «дропи» - це клієнти банків, які за гроші дають шахраям доступ до своїх рахунків. Згодом, має з’явитися реєстр “дропів”, й ті, хто туди потрапить, буде мати складнощі з відкриттям рахунків у банках.

Планується, що зменшення лімітів на перекази мають наблизити Україну до «єдиних стандартів та вимог законодавства Європейського Союзу».

Хто такі клієнти з «високим ризиком»
В поясненнях про нові обмеження від НБУ немає обгрунтування, кого банки будуть перевіряти у першу чергу. Проте у чинній постанові Національного банку, ризиковими вважаються клієнти: 

які здійснюють діяльність у сфері віртуальних активів;
які можуть мати відношення до відмивання коштів або фінансуванню тероризму;
які можуть мати відношення до компаній-оболонок, які займаються фіктивною діяльністю;
клієнтів, які здійснюють фінансові операції за зовнішньоекономічними договорами, учасниками яких є особи, які мають реєстрацію, місце проживання або місцезнаходження в державі із переліку держав, що не виконують рекомендації FATF (міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей – ред.);
клієнти, щодо яких застосовані санкції. 
Щодо ФОПів, то банки теж придивляться до них ретельніше. Особливо до нещодавно створених ФОПів I групи та тих, які можуть використовувати великі компанії для дроблення бізнесу. Для цього перевірятимуть спільні адреси реєстрації, спільних власників, перекази у вигляді допомоги від компаній та використання одного терміналу.

Загалом, меморандум вважається переліком рекомендацій, а не обов’язковим документом для виконання. Щоправда, якщо це не «прохання» регулятора – НБУ, який може позбавити банки ліцензії. Однак, перемогу над тіньовою економікою святкувати поки зарано, тому що нелегальні операції перейдуть у готівку або крипту.