Проблеми зі зруйнованим житлом запорожців: недостатня допомога місцевої влади постраждалим від обстрілів рф

02-vidbudova-1024x576-amp

Зруйновання багатоквартирних, приватних будинків, приміщення бізнесу. Це все потребує відшкодування, та чи отримують його люди, розповідає "Дніпро Оперативний".

Станом на 10 квітня 2023 року в Запоріжжі було частково зруйновано 11 багатоквартирних будинків та 14 будинків приватного сектору. 533 багатоповерхівки та 575 приватних помешкань зазнали значних пошкоджень. На сесії Запорізької міськради, що відбулася 20 квітня, депутати виділили перші кошти на капітальний ремонт декількох будинків.
Серед обраних для ремонту будинків наразі є вулиця Кіяшка, 22; вулиця Сталеварів, 16; вулиця Зестафонська, 10; та проспект Соборний, 151. Кожному з них було виділено суму від 20 до 27 мільйонів гривень.

Ці об'єкти були обрані через наявність відповідних експертних висновків та майже завершену проєктно-кошторисну документацію, як зазначив в.о. міського голови Запоріжжя Анатолій Куртєв.
Передбачені роботи включають відновлення корпусу будівель та покрівлі, відновлення квартир та під'їздів, проведення термомодернізації (що відповідає новим нормам ДБН) та благоустрій.

Проте, на відбудову не вистачає коштів, як у міському бюджеті, так і в державному.

Ситуація з квартирами є наступною. 
Будинок по Зестафонській, 8, в якому раніше проживала пані Тетяна, не входить до списку перших будинків, які будуть піддані капітальному ремонту. Проте жінка саме цього не бажає.

"Більшість мешканців не хоче, щоб ремонтували наш будинок. По-перше, ми пам'ятаємо, які жахи тут сталися того вечора, коли люди виживали через вікна. По-друге, ми боїмося, що відновлення може затягнутися на довгий час, і ми хочемо отримати грошову компенсацію", - розповідає Тетяна.

Жінка зазначає, що вона почала отримувати 10 тисяч гривень на оренду житла лише після звернення до адвоката. Це сталося через 5 місяців після обстрілу. Крім того, обіцяли одноразову допомогу у розмірі 15 тисяч гривень тим, хто належить до категорій населення, що мають пільги.

«У мене – дитина з інвалідністю, тож я звернулася і за цією допомогою також. Мені відмовили, сказали, що якщо отримую допомогу на винайм житла, то ці 15 тисяч гривень вже не маю права отримати. Я знову звернулася до адвоката і тільки після цього мою заяву почали опрацьовувати», - зауважує Тетяна.

Наразі міська рада не має механізму для виділення "живих" коштів з міського бюджету для придбання нового житла. 

У випадку приватного сектору, власник пошкодженого будинку, Віталій Востоков, також бажає отримати грошову компенсацію. У його будинку вилетіли вікна, дах розпадається, а стіни пошкоджені. Вранці вікна були зашиті фанерою OSB. Пізніше приїжджали з різними будівельними матеріалами - плівкою, дошками.

«Мені сказали, що потрібно робити, щоб склали акт пошкоджень. Попросили зробити фотофіксацію руйнувань, а потім ці фото принести до райадміністрації. Я так розумію, що робити висновки вони будуть саме з цих фото. Та мені здається, що такий спосіб не дуже вдалий у таких випадках. От, наприклад, у мене стіна в будинку не тримається, а просто шатається. А на фото вона начебто ціла і з нею все нормально. Можливо потім ще хтось прийде безпосередньо до хати, якісь оцінювачі пошкоджень», - розповідає Віталій.

Волонтери значно допомогли Віталію, так само як і багатьом іншим постраждалим. Представники благодійної організації ADRA повідомили чоловіка, що вони виписують сертифікат на 22 тисячі гривень, щоб він міг отримати матеріали у будівельному гіпермаркеті. Віталій також бажав би отримати грошову компенсацію від міської ради, щоб здійснити повноцінний ремонт.

Але всі сподівання зіштовхуються з тим, що "міська рада не має механізму дій". І загалом, питання відновлення будинків у приватному секторі поки не вирішено на місцевому рівні.

04-vidbudova-1024x576-optimized

У випадку нерухомості бізнесу, власники нежитлових приміщень покладають великі сподівання на Закон "Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій...", який набуде чинності з 22 травня. Проте, поки власникам ще не поспішають надавати допомогу.

Максим Дрозденко, власник одного з приміщень "Запоріжжя-млин", все ще не може отримати повноцінний акт обстеження. Ця проблема почалася з жовтня, коли на млин було випущено дві ворожі ракети.

Максим викликав комісію для складання акту обстеження. Він чекав на них два тижні, дзвонив, нагадував про себе, але врешті до нього все ж прийшли. Протягом наступних трьох місяців нічого не відбувалося, і Максим звернувся до райадміністрації, яка направила його до департаменту ЖКГ міської ради. Спочатку від нього відмовлялися, але потім все ж провели повторну комісію.

Максим отримав акт обстеження від цієї комісії ще через місяць. У ньому зазначалося, що потрібно замовити обстеження будівлі в ліцензованій організації, яка оцінить збитки. Пізніше департамент все ж замовив це обстеження.

06-vidbudova-optimized

Як зазначено у проведеному обстеженні, будівля дійсно пошкоджена, і було б дуже важливо усунути аварійність. Наприклад, плити висять і представляють потенційну небезпеку для перехожих. Однак міська рада не проявляє бажання вжити заходів щодо ліквідації аварійності. За оцінками підприємця, відбудова може зайняти близько 50 мільйонів гривень.

«Все, чого я можу добитися, це рішення про стягнення збитків з росіян, а потім чекати на репарації. Звісно, хотілося б отримати якусь компенсацію від міської влади, та я розумію, що мені її не дадуть. І в мене немає жодних сумнівів, що міська рада Запоріжжя нікому грошей в руки не дасть», – підсумував Дрозденко.

05-vidbudova-576x1024-optimized

Власники кав'ярні Coffeelab Roasters вирішили не чекати допомоги від влади та набуття чинності законів. Після того, як ворожа ракета влучила у їхні заклад у жовтні, протягом всього місяця підприємці відновили роботу завдяки благодійним внескам від небайдужих людей.
Власник розповідає, що не було жодної взаємодії з владою, ніхто з нею не зв'язувався. Підприємці не чекали на жодну комісію для обстеження приміщення або компенсацію.

08-vidbudova-optimized

В матеріалі описано лише чотири ситуації, які сталися з запоріжцями, що постраждали від ворожих прильотів. Проте насправді існує сотні подібних випадків, і історії відбудови лише починаються.