Списання боргів за комунальні послуги в Україні: коли це можливо

Українці, попри війну, мають оплачувати комунальні послуги в повному обсязі. Однак у деяких випадках борги можуть бути списані або оскаржені, пояснила адвокатка Тетяна Даниленко, голова Комітету «Асоціації адвокатів України» з нерухомості та будівництва у коментарі «РБК-Україна», пише «Наше Місто».

Коли можливе списання або зменшення боргу


За словами адвокатки, в Україні немає законодавчо визначеного механізму «списання боргу» за комунальні послуги. Проте є випадки, коли можна оскаржити розмір заборгованості в суді. Це може бути:

Некоректне нарахування за спожиті послуги (наприклад, якщо неправильно врахували площу житла).
Борги попередніх власників житла.
Визнання споживача банкрутом.
Борг старший трьох років, якщо строк позовної давності не переривався.


Наприклад, якщо в квартирі встановлений лічильник, але нарахування зроблено за будинковим показником, суд може зобов’язати постачальника послуг провести перерахунок.

«В Україні не має законодавчо врегульованого поняття “списання боргу” за спожиті комунальні послуги. Однак, в разі наявності тих чи інших законних підстав, можна зменшити або частково оскаржити розмір заборгованості по сплаті комунальних послуг, звернувшись за розв’язанням спірного питання до суду», – розповіла адвокатка Тетяна Даниленко.


Якщо споживач готовий платити, але не має можливості погасити борг одразу, він може укласти з постачальником договір реструктуризації. Умови договору передбачають поділ суми боргу на частини з виплатою протягом п’яти років залежно від фінансових можливостей боржника.

Переваги реструктуризації


Можливість уникнути судової тяганини та пов’язаних ризиків:Примусове стягнення боргу.
Арешт і реалізація майна.
Обмеження виїзду за кордон.
Додаткові витрати (судовий збір, оплата адвокатів тощо).
Підтвердження соціального статусу для отримання субсидій.


Недоліки реструктуризації


У разі великих боргів постачальник може диктувати свої умови.
Боржника можуть зобов’язати погасити навіть заборгованість, строк позовної давності якої минув.
Варто зауважити, що на період воєнного стану заборонено стягувати борги за житлово-комунальні послуги, які виникли після 24 лютого 2022 року, у регіонах, де ведуться бойові дії або які перебувають під окупацією.