В Україні планують запровадити новий календар щеплень
Із 2026 року в Україні почне діяти оновлений Календар профілактичних щеплень, що передбачає внесення змін до порядку проведення вакцинації. Про це повідомляє «Наше місто» з посиланням на Центр громадського здоров’я МОЗ України.
Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін повідомив про заплановані зміни у Національному календарі щеплень. Зокрема, пропонується впровадження комбінованих вакцин, що дозволить зменшити кількість ін’єкцій для дітей та скоротити кількість відвідувань лікаря їхніми батьками.
Крім того, передбачається перегляд віку вакцинації: наприклад, друге щеплення проти кору планується проводити не у шість, а у чотири роки. Зміни базуються на аналітичних даних і мають на меті забезпечити більш ранній та ефективний захист дітей від інфекційних захворювань.
Основною зміною є запровадження обов’язкової безоплатної вакцинації проти вірусу папіломи людини для дівчат у віці 12–13 років.
«У більшості європейських країн вакцинація проти ВПЛ є частиною обов’язкової програми, вона ефективна і необхідна для України», — наголосив Кузін.
Відомо, що вакцинація проти вірусу папіломи людини забезпечує ефективний захист від розвитку раку шийки матки.
У новому календарі профілактичних щеплень передбачено зміну схеми вакцинації проти вірусного гепатиту B: рекомендується проводити щеплення у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. Наразі цю вакцинацію проводять у день народження дитини, а також у 2 і 6 місяців.
Крім того, змінено графік введення комбінованої вакцини проти кору, епідемічного паротиту та краснухи: друге щеплення планується проводити у віці 4 років замість 6.
Щеплення БЦЖ, що захищає від туберкульозу, планують проводити вже через 24 години після народження замість 3–5-ї доби життя, як зараз.
Крім того, вакцинацію БЦЖ дітям до 9 місяців проводитимуть без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби/тесту вивільнення гамма-інтерферону, якщо невідомо про контакт з хворою людиною.
Зміни та пропозиції пройшли громадське обговорення та погодження з центральними органами виконавчої влади. Фіналізований варіант змін було обговорено на спільній нараді у МОЗ.