В Україні розширили права людей з інвалідністю на працевлаштування

Верховна Рада України підтримала законопроєкт №5344-д, спрямований на створення рівних умов працевлаштування для людей з інвалідністю. Документ підготовлено за участі Міністерства соціальної політики України, народних депутатів, українських та міжнародних експертів і громадськості. Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України, передає Дніпровська порадниця.

Що змінює законопроєкт:
Скасування законодавчих обмежень. Люди з інвалідністю працюють на будь-якій роботі, крім тієї, що прямо протипоказана за станом здоров'я.
Єдині правила для працевлаштування. Відтепер для приватного та державного секторів діятимуть однакові умови прийому на роботу людей з інвалідністю.

Законопроєкт вводити низку важливих норм, серед яких:

  • Соціальний супровід на робочому місці. Люди з інвалідністю зможуть отримати допомогу у вигляді соціального супроводу на робочому місці (у взаємодії з роботодавцем чи колективом). За потреби може залучатися персональний асистент або перекладач жестової мови.
  • Професійна адаптація. Передбачено фінансування освіти, перепідготовки та залучення приватних агенцій для працевлаштування.
    Фінансування облаштування робочих місць. Роботодавці зможуть отримати компенсацію за адаптацію робочих місць відповідно до потреб працівників з інвалідністю. Подібна компенсація буде доступна і для фізичних осіб-підприємців з інвалідністю.
  • Гнучкість для роботодавців. Працевлаштувати людей з інвалідністю в межах нормативу або сплатити цільовий внесок, який спрямовується до фонду для підтримки працевлаштування людей з інвалідністю.
  • Нові можливості для соціального підприємництва. Пільги та компенсації можуть отримати не лише підприємства громадських організацій людей з інвалідністю, а й будь-які підприємства, що працевлаштовують визначену в законі кількість людей з інвалідністю; розширюються критерії для створення підприємств трудової інтеграції та захищеного працевлаштування.
  • За даними Державної служби статистики, на початок 2024 року в Україні офіційно зареєстровано близько 2,7 мільйона людей з інвалідністю. Нові зміни викликані допомагають цим людям інтегруватися в економічне життя країни, відчувати себе потрібними та незалежними.

Крім того, законопроєкт має на меті стимулювати бізнес до створення інклюзивного середовища.