Як оформити довіреність за кордоном: які документи потрібні

Відповідно до чинного законодавства України, передбачено випадки обовʼязкового посвідчення правочину нотаріусами, в перелік яких включається і довіреність. Довіреність - це письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин (ст. 244 Цивільного кодексу України). Про це повідомляє Дніпровська порадниця з посиланням на Департаментправового забезпечення Дніпровської міської ради

Існує два основні способи оформлення довіреностей за кордоном 
через дипломатичні представництва або консульства України;
у місцевого нотаріуса.
Оформлення довіреності через дипломатичні представництва або консульства України
 При оформленні довіреності через дипломатичні представництва чи консульства:
  немає потреби в перекладі та апостилі, довіреність оформлюється українською мовою;
  довіреності, оформлені консульствами, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей України;
 необхідно подати пакет документів та сплатити консульський збір. Варто звернути увагу на те, що тут є 2 варіанти 
  заповнення шаблону довіреності, який розміщений на офіційному веб-сайті кожного консульства чи представництва.

 Необхідно заповнити текст довіреності, шаблон якої знаходиться на офіційному-веб сайті Міністерства закордонних справ України. Разом із поданням тексту довіреності особі необхідно подати пакет документів, а саме:

копії паспорту громадянина України та РНОКПП довірителя;
копію паспорту громадянина України повіреного та копію РНОКПП повіреного;
  копію платіжного доручення про сплату консульського збору за вчинення таких нотаріальних дій.

Крім того, у разі оформлення так званої майнової довіреності необхідно подати копії документів, які посвідчуються право власності на таке майно.

Після зібрання всього необхідного пакету документів їх потрібно подати в електронному вигляді шляхом направлення до відповідного консульства України в іноземній державі та датою запланованого вчинення дії згідно з даними попереднього запису   https://go.mfa.gov.ua/

По прибуттю до консульства із собою необхідно мати проект довіреності фізично та на електронному носії, а також оригінали та копії документів, які посвідчують особу довірителя та повіреного та оригінали та копії документів, які засвідчують право власності на майно, з приводу якого Ви оформляєте довіреність.


звернення до консулів із готовим тексту довіреності, складеною нотаріусами в Україні.

За другого варіанту, необхідно звернутись до дипломатичного представництва чи консульства України в іноземній державі із заявою з проханням посвідчити текст довіреності.

В такому випадку, необхідно звернутись до нотаріуса за складанням проекту тексту довіреності та, в подальшому, звернутись до консульства України в іноземній державі із заявою про посвідчення підпису на довіреності. До даної заяви одночасно необхідно долучити:

заяву про посвідчення підпису на заяві про внесення довіреності в Єдиний реєстр довіреностей паспорта громадянина України для виїзду за кордон заявника (копії лише першої сторінки);
візи чи іншого документа заявника, що підтверджує його легальне перебування на території іноземної держави;
  подати паспорт громадянина України довірителя та копію РНОКПП довірителя;
паспорт громадянина України повіреного та копію РНОКПП повіреного та сам проект довіреності.

Подання документів для посвідчення довіреності здійснюється виключно за попередньою реєстрацією у електронній черзі для здійснення консульських дій та сплати консульського збору за оформлення довіреності здійснюється у день подачі документів до консульської установи.
 

Другим способом оформлення довіреностей за кордоном є її оформлення у місцевого нотаріуса, який також поділяється на два варіанти:

засвідчення підпису під текстом довіреності.
Особа, яка бажає оформити довіреність звертається до іноземного нотаріуса із текстом довіреності, складеного українською мовою. В такому випадку, довіритель проставляє свій підпис у присутності нотаріуса. В той час, як основне завдання місцевого нотаріуса полягає лише у засвідченні справжності підпису особи, однак не самого тексту, а тому необхідно пройти ще процедуру апостилювання довіреності, яка буде підтверджувати наявність повноважень у іноземного нотаріуса на вчинення нотаріальних дій;
 складання довіреності мовою країни, в якій перебуває особа.
Оформлення довіреності у іноземного нотаріуса полягає у складанні довіреності місцевим нотаріусом. В даному випадку, особа має можливість оформити довіреність іноземною мовою, порядок складання якої врегульовано законодавством відповідної іноземної держави.
 В Україні буде необхідно нотаріально перекласти довіреність. Однак, варто звернути увагу на те, що правильність перекладу тексту довіреності необхідно буде засвідчити у нотаріуса в Україні. Після здійснення перекладу довіреності, знову ж таки, необхідно буде апостилювати і, тільки після цього, вона набуває “чинності”. Довіреності, оформлені іноземними нотаріусами, не підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей України.

За матеріалами Дніпровська Порадниця.