9 із 10 жителів «розумного села» на Дніпропетровщині користуються картками — перші результати експерименту

9 із 10 жителів «розумного села» на Дніпропетровщині користуються картками — перші результати експерименту

Новости 13 сентября 2019, 15:39

ПриватБанк та Mastercard підбили перші підсумки безготівкового експерименту «Розумне село», що розпочався наприкінці 2018 року у селі Волоське на Дніпропетровщині. Ініціатива мала на меті надати локальній громаді можливість відчути переваги безготівкового способу життя та зробити доступними банківські послуги. В селі з’явилася безготівкова інфраструктура у місцевих магазинах, сільраді та у школі, а жителі села, включно зі школярами, отримали платіжні картки.

У селі Волоське Дніпропетровської області проживає 1 400 осіб. За першими підсумками[1], у фінансову систему було залучено більшість жителів: 89% селян, старших 16 років, тепер користуються банківськими послугами. Цей показник у Волоському вищий за середнє значення по Україні – 69%[1], а у порівнянні із сільською місцевістю (59%)[1] він вищий у 1,5 рази.

«Волоське зараз активно змінюється: минулого року ми створили власну мережу водопостачання,  цьогоріч — впроваджуємо програму з утилізації сміття. А завдяки співпраці громади та обласної адміністрації з Mastercard та ПриватБанком став можливий експеримент із переходу на безготівковий спосіб життя. Партнери проекту інтегрували банківські послуги в наше сільське життя. Зміни відчули усі — від пенсіонерів до школярів, — поділився Андрій Пінчук, староста села Волоське. — Фінансова грамотність, безперечно, є однією з важливих складових cashless громади, тому в деяких класах початкової школи за згодою батьків ми вводимо предмет «Фінансова абетка».

Для забезпечення селян доступом до банківських послуг експеримент стартував із впровадження в селі безготівкової інфраструктури: в місцевих магазинах були встановлені POS-термінали, а в офісі старости – банкомат та термінал самообслуговування. Платіжними картками були забезпечені пенсіонери та отримувачі соціальних виплат.

Нововведення у Волоському стосуються і школи — у їдальні встановили POS-термінал і 127 школярів тепер розраховуються безготівково картками «Юніор» за сніданки, обіди та продукцію шкільного буфету. Батьки школярів також можуть оплачувати послуги шкільної їдальні через термінал. 88% батьків позитивно ставляться до безготівкових розрахунків у шкільній їдальні. Також у вересні впроваджено автоматизований вхід учнів до школи за допомогою зчитування банківських карток на турнікетах. Це дозволило батькам отримувати повідомлення про вхід та вихід дитини зі школи, а директору — перелік школярів, присутніх на уроках. Крім того, такий автоматизований облік допоможе оптимізувати роботу шкільної їдальні.

Через півроку після початку експерименту «Розумне село» ПриватБанк проаналізував ставлення жителів Волоського до розширення фінансової інфраструктури. Переважна більшість селян зазначили позитивні зміни, пов’язані з безготівковим способом життя. Так, встановлення POS-терміналів у магазинах позитивно оцінили 81% селян; встановлення терміналу самообслуговування — 80%. Найчастіше селяни використовують платіжну картку для оплати товарів та послуг у магазинах та кафе – 83%, найбільш популярними категоріями для безготівкових оплат у селі Волоське стали: продукти харчування – 99%, побутова хімія та косметика – 74%, а також ліки та медпрепарати – 57%.