«Нівелює мету децентралізації»: лідери громад і експерти закликають парламентарів голосувати проти нового проєкту змін до Конституції

«Нівелює мету децентралізації»: лідери громад і експерти закликають парламентарів голосувати проти нового проєкту змін до Конституції

Депутаты 13 января 2020, 13:50

Текст змін до Конституції України щодо децентралізації влади містить низку загроз для розвитку місцевого самоврядування. Якщо президент Володимир Зеленський не відкликає його для доопрацювання, лідери громад і експерти з питань децентралізації влади і місцевого самоврядування закликають парламентарів голосувати проти запропонованого законопроєкту.

Про це йдеться у їхній другій спільній заяві. Її підписали, зокрема, голови найбільших українських міст, серед яких і мер Дніпра Борис Філатов. 

Автори звернення також наголошують, що ключова вимога попередньої спільної заяви щодо необхідності публічного обговорення проєкту змін до Конституції України була проігнорована. Натомість оновлений текст невідомого авторства і (у порівнянні з першою версією) має лише технічно-формальні корективи – щоб уникнути можливого негативного висновку Конституційним Судом України. 

«Оскільки ми, на жаль, не отримали жодної офіційної реакції на нашу першу спільну заяву та у зв’язку із значущими загрозами, які містить навіть доопрацьований проєкт змін до Конституції України, змушені вчергове робити спільну заяву з категоричним закликом не голосувати за цей законопроєкт», – зазначається у документі.

Так, запропонований інститут «префектів» може стати інструментом політичного тиску на місцеве самоврядування з боку центральної влади. Це пов’язано з тим, що вплив представника, якого призначає Президент України, зменшуватиме вплив громади на процес ухвалення місцевих рішень.

Можуть зменшитися і фінансові гарантії місцевого самоврядування, адже проєкт скасовує обов’язок держави у повному обсязі фінансувати делеговані нею повноваження. Йдеться про освіту, охорону здоров’я, соціальний захист, культуру, спорт. Для громад це – ризик втратити бюджети розвитку та занулити здобутки бюджетної децентралізації, що уповільнить розвиток і оновлення міст. 

У заяві також підкреслюють, що зміни зменшуватимуть повноваження голів громад і нівелюватимуть спроможний базовий рівень місцевого самоврядування в Україні.