Паспорт для неповнолітнього

Паспорт для неповнолітнього

Про порядок оформлення біометричного паспорту для неповнолітньої дитини та куди звернутися для його отримання читайте в ексклюзивній статті правозахисника Юлії Сегеди.

«Меня зовут Светлана. Наша семья из Тореза Донецкой области. Там прописаны я, муж и сын. Но уже более десяти лет живем на съемной квартире в Днепре. Мы не оформлялись как переселенцы и справки не получали. В Торез поехать и выписаться нет возможности, да и прописаться в Днепре негде. Сыну скоро исполнится 14 лет, и нужно будет получать биометрический паспорт. Скажите, куда обращаться для его получения и какие документы для этого нужны? Слышала, что нужна справка о прописке (в горисполкоме выдается) и обращаться нужно по месту прописки».

Порядок оформлення паспорта громадянина України регулюється Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі – Порядок), що був затверджений постановою Кабінету Міністрів від 25.03.15 р. №302. Пунктами 1-3 Порядку передбачено, що паспорт є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Він виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов’язаний отримати паспорт.

Документи для оформлення подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління Державної міграційної служби і його відокремлених підрозділів — територіальних підрозділів ДМС. Вони подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою до територіального підрозділу ДМС.

Особа, яка досягла 14-річного віку та місце проживання якої не зареєстровано, для оформлення паспорта вперше подає документи до територіального підрозділу ДМС за місцем фактичного проживання в Україні.

Внутрішньо переміщена особа подає документи до територіального підрозділу ДМС, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Якщо батьки дитини не взяті на облік, то у будь-якому випадку документи подаються за місцем фактичного проживання.

Так, дійсно було б простіше, якби батьки дитини були взяті на облік як тимчасово переміщені особи. Але навіть якщо цього не зробили, це не заважатиме дитині отримати документ – паспорт громадянина України.

Крім того, сьогодні є можливість оформити паспорт через Інтернет, шляхом заповнення відповідних форм на порталі державних послуг – iGov. Для цього необхідно перейти за посиланнямhttps://igov.org.ua/service/28/general, заповнити форму на відповідній сторінці та завантажити копії необхідних документів.

Якщо вам відмовляють у прийнятті документів, вимагайте письмової відмови, що дасть змогу захищати свої права в суді.

Якщо ви не бажаєте отримувати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб або в цьому є певні складності, то замість неї можна одержати довідку про реєстрацію місця проживання/перебування особи (для ID-картки).

Про порядок отримання ID-картки читайте у наступній статті.