Більше допомагати ЗСУ, але продовжити ремонт доріг. Мешканці Дніпра висловили думку, як витрачати бюджетні кошти

mycollages-2023-10-20t161744680-amp

Незважаючи на те, що Дніпро є одним з міст-лідерів за обсягами допомоги фронту, мешканці мегаполісу вважають, що допомагати ЗСУ треба ще більше.  Дніпряни кажуть, що під час війни місто повинно витрачати бюджетні кошти на допомогу українським захисникам, на подолання наслідків ворожих атак, облаштування бомбосховищ, підтримку біженців та малозабезпечених місцевих жителів. Такі висновки соціологічного опитування оголосили фахівці компанії OPER.SO.

Здивовані навіть самі соціологи. Топ-3 пріоритетні статті витрачання бюджетних коштів, на думку дніпрян, виглядають таким чином:

 • Допомога ЗСУ – 56,4%
 • Допомога жителям міста в ліквідації наслідків ракетних обстрілів – 27,5 %
 • Облаштування бомбосховищ – 27,1 %

rezultat-opituvannya1-optimized

Раніше такого не було, але зараз ми бачимо фокус людей саме на таких питаннях, - каже соціолог, засновник та провідний спеціаліст OPER.SO Денис Денисенко.


Згідно з дослідженням, майже 44 % опитаних мешканців Дніпра вважають, що їх рідне місто недостатньо допомагає ЗСУ.

З’ясувалося, що близько 40% дніпрян практично не знають, що Дніпро системно та масштабно допомагає фронту. Це пояснюється передусім тим, що більшість допомоги передається військовим без розголосу й навіть тримається у секреті з різних причин, зокрема, щоб не грати на руку ворогові. Інша причина, на думку експертів, перенасиченість інформаційного поля подіями, через що більшість містян встигають більш-менш регулярно відслідковувати здебільшого новини лише національного та світового масштабу. Разом з тим зауважимо, що лише за останній час від Дніпра наші Сили Оборони та громади деокупованих територій отримали 80 автомобілів швидкої допомоги, з початку повномасштабного вторгення громада Дніпра передала на фронт більше 650 автомобілів, насамперед найнеобхідніших там вантажівок і повнопривідних пікапів. Наразі місто є абсолютним "чемпіоном" із закупівлі дронів для ЗСУ через систему "Прозоро" (на суму близько 270 млн.грн). Загальний же обсяг витрат з міського бюджету на забезпечення наших захисників необхідною технікою і спорядженням, а також на зведення захисних споруд, ліквідацію наслідків прильотів вже перевищив 3,5 млрд гривень.

Як Дніпро підтримує ЗСУ


Умовно є чотири напрямки допомоги українським військовим. 

 1. Безпосередня технічна допомога, коли підрозділу передають автівку чи дрон, тощо.
 2. Прямі дотації чи субвенції від міського бюджету в певні підрозділи. Базується підрозділ у Дніпрі – йому міськрада перераховує гроші на рахунок. 
 3. Фінансова підтримка конкретних військових з Дніпра, які отримали поранення. 
 4. Медико-реабілітаційна допомога пораненим військовим з Дніпра. 


Наразі більша частина допомоги здійснюється за першими двома пунктами. А соціологічне дослідження показало, що дніпряни хочуть, щоб більше бюджетних коштів виділялося на медико-реабілітаційну допомогу землякам, які отримали поранення, захищаючи Україну. 

Таке піклування про містян-військових підтримують майже 47 % учасників опитування.

Люди хочуть та очікують, що допомога буде саме медико-реабілітаційна та фінансова конкретній людині, яка постраждала на фронті. Ось є людина з Дніпра, вона постраждала, отримала поранення – місто їй допомагає відновитися, - пояснює Денис Денисенко.


Витрати на комунальні питання не треба скорочувати


Соціологічне дослідження показало, що попри війну дніпряни не відмовляються від благоустрою рідного міста. За думкою учасників опитування, міська влада не повинна скорочувати витрати на допомогу медичним закладам, на обслуговування мереж водопостачання, ремонт доріг, облаштування спортивних майданчиків.


Як виглядають комунальні пріоритети мешканців Дніпра:

 • Ремонт та закупівля обладнання для медичних закладів – 28,7 %
 • Ремонт і модернізація систем водопостачання – 21,6 %
 • Організація збору та вивезення сміття – 18,6 %
 • Реконструкція вулиць і доріг – 17,2%
 • Облаштування дитячих та спортивних майданчиків – 13,6 %
 • Облаштування камер вуличного спостереження – 12,4 %
 • Ремонт дахів – 11,4 %

Ціллю цього соціологічного дослідження було надання місцевій владі розуміння у пріоритетах, на які витрачати бюджетні кошти під час війни, на думку дніпрян. Опитування було проведене на грантові кошти. З міського бюджету на нього не було витрачено жодної копійки.

Варто зауважити, що результати опитування лише підтвердили вірність напрямку, який Дніпро прийняв ще на початку війни. Насамперед - допомога фронту і паралельне вирішення найбільш нагальних комунальних питань мегаполісу.

За матеріалами  Дніпровська панорама.