Чи може жінка в Україні отримати повістку

военные нейтр

Військовозобов’язана жінка отримала штраф за неявку по повістці. Така новина днями облетіла інтернет. Особливої уваги вона отримала і на фоні нового закону про мобілізацію. То чи можуть жінці вручити повістку та хто обов’язково має оновити свої дані в ТЦК?

Анна за декілька днів закінчує медичний університет і вже знає, що як медик є військовозобов’язаною.

«Планую вступити в інтернатуру, ось через це питання військового обліку зараз дуже гаряче. Нам сказали, треба пройти військову комісію, треба взяти цей обліковий лист, ми маємо отримати якийсь статус — “придатний”, “непридатний”, “частково придатний” — і далі з цим документом вступати до інтернатури», — розповідає студентка ДДМУ Анна.

Ще при вступі абітурієнтам розказували про обов’язковий військовий облік. Але наразі лишається багато запитань, особливо на фоні нового закону про мобілізацію, де для жінок роз’яснень немає.

«Ми всі знали з першого курсу, але ніхто не знав, що буде війна, і це може якось загрожувати тобі і твоєму життю, і твоїй безпеці. Ми молоді лікарі, ми молоді громадяни і теж несемо відповідальність за все, що коїться в нашій країні. Тому те, що я не хочу, це моя справа. Те, що навколо мене відбувається, я ж від цього», — додає дівчина.

Жінки у ЗСУ — не рідкість, але долучитись до війська вони можуть тільки на добровільній основі, запевняють у ТЦК.

«Згідно з постановою Кабінету міністрів України № 560 жінки приймаються на військову службу виключно добровільно, і пишеться власноруч ними заява на керівника ТЦК та СП, тобто примусової мобілізації жінок у нас немає. Жінкам повістки у нас не приходять», — пояснює Олена Кузіна, начальниця служби зв’язків з громадськістю Дніпропетровського обласного ТЦК.

Та військовозобов’язаним жінкам оновити свої дані в ТЦК все ж потрібно.

«Є ті, хто навчався на кафедрі військової підготовки, вони теж військовозобов’язані, є медики під час навчання, у них є військово-облікові документи, тобто спектр певних професій», — додає Олена Кузіна.

І лише у випадку неоновлення даних, або непроходження ВЛК військовозобов’язана жінка може отримати штраф. Така ситуація була й у сенсаційній новині, пояснює адвокатка.

«Вона пройшла ТЦК, подала всі необхідні документи, зареєструвалася, отримала повідомлення про те, що потрібно пройти ВЛК, і на саме ВЛК не з’явилася, не пройшла цю медичну комісію. І почалося. Звісно, у зв’язку з тим, що вона цей документ-направлення отримала наручно, тобто в суді, було неважко довести те, що вона його отримала, підпис, і не з’явилася. І відповідно їй прилетів штраф. Але суддя так жорстко, звісно, повівся, він зразу бах — і кримінальна відповідальність», — роз’яснює Марина Герман, голова адвокатського бюро «Германи і Партнери».

Жінки інших професій штрафи не отримують.

«Є окремий затверджений перелік, у якому зазначається, що жінки інших професій мають право стати на цей військовий облік, але якщо є таке слово «мають право», то це ж не говорить про те, що я зобов’язана це зробити — це, якщо я захочу», — додає пані Марина.

Так само для жінок наразі немає обмежень у пересуванні країною та за її межами.

«Не знаю, звідки так пішла ця інформація, що жінкам-медикам заборонять виїзд за кордон. Є правила перетину українського кордону, там такого немає, ні слова про це взагалі», — запевняє адвокатка.

До лав ЗСУ не можуть призвати жінку, яка визнана на ВЛК непридатною до служби, або якщо має трьох і більше дітей.

 

За матеріалами ДніпроTV.