Донецька та Луганська області були з Україною декілька століть: які історичні факти свідчать про українську ідентичність

photo_2024-01-20_13-09-39

Росіяни, незважаючи на спочатку гібридну, а потім повномасштабну війну проти України, окупацію частини українських територій та вбивства тисяч наших громадян, продовжують набиватися українцям у “брати”. Проте історичні факти доводять, що тимчасово окуповані території, які роспропаганда називає споконвічно російськими, розвивалися зовсім інших традиціях, пише «Наше місто».

Донбас
Село Мар’їнка, як свідчать історики та джерела, було утворено внаслідок приходу населення Харківської, Полтавської та Чернігівської губерній. Селян, які були виключно хліборобами, запрошували до Мар’їнки, надавали певні преференції. Так утворилися й села поблизу. Це була хліборобська традиція, люди співали українські пісні, справляли українські обряди. Також було зафіксовані й стрілецькі пісні.

Є свідчення селян про побут, про їхнє повсякденне життя. Увесь цей матеріал збирали студенти у 20-х роках ХХ сторіччя, він був записаний в Мар’їнці 1927–1929 роках у двох теках.

photo_2024-01-20_13-09-29

«Українськість» цього селища періоду кінця 1920-х років виражалася у лексиці. Якщо взяти, наприклад, родинну обрядовість, то зафіксовані слова були абсолютно українськими. У цих матеріалах, а вони записувалися зі слів респондентів, російської мови не знайти. Респондентами були люди похилого віку, вони або їхні батьки жили там ще з першої половини 18-го століття, – перша згадка про Мар’їнку. Населення, як мінімум, мешкало там впродовж півтори сотні років. І люди говорили українською.

Укладачка збірки етнографічних матеріалів під назвою: «Мар’їнка: етнокультурний портрет українського селища на Донеччині кінця 1920-х років» Олена Боряк каже:

– Нам треба усвідомити, що Донбас був з Україною як мінімум чотири століття. Ми йшли разом, наша історія та спадщина спільні. Про це потрібно пам’ятати та звикати до цієї думки.

Продовження на сайті "Наше Місто"