«Дзвони пам’яті»: у Дніпрі відкрили виставку до Дня вшанування пам’яті убитих Голодомором

1606507994_460883-1

«Дзвони пам’яті» – виставка, що побудована на історіях реальних людей, що пережили Голодомор. Експозицію відкрили сьогодні у історичному музеї. Також там представлені копії документів із грифом «Таємно» із державного архіву, а також речі та документи з родинних архівів мешканців Дніпра.

Пані Зоряна наймолодша онучка в родині. Як розповідає жінка, бабуся проводила з нею багато часу і хоч було важко, але ділилася спогадами про Голодомор.

«Для мене печений хліб завжди пах сльозами. Коли бабуся випікала хліб, вона одразу починала розповідати історії її родини», – ділиться онучка Тетяни Скобій, яка пережила Голодомор Зоряна Бондар.

Першими з життя пішли бабусині батьки. Далі померли наймолодші брати – чотирьох та півтора років. Потім з життя пішли дві старші сестри, після щоденної важкої роботи у колгоспі. Тетяна Скобійта її сестра Олена – єдині діти в родині, що вижили.

«Єдина рідна душа, ось пані Олена її сестра, вона інвалід з дитинства. Мама бабусі народила її в полі, дитина замерла і тому з дитинства каліка», – каже Зоряна Бондар.
Пані Зоряна каже, зі спогадів бабусі можна одразу відчути наскільки сильною тоді була пропаганда.

«Кожного ранку вони ходили вмиватися через холодний коридор. В кінці якого стояла миска з водою, ніби лід, який доводилося розколювати. На перед нею весів плакат Сталіна, і вихователька казала, що вони мають дякувати йому, за те що в них є», – розповіла вона. 
Історією Тетяни Скобій онучка поділилася зпрацівниками історичного музею.

Тут відкрили виставку «Дзвони пам’яті», присвячену Дню вшанування пам’яті убитих Голодомором 1932-1933 рр. 10 історій потрапили до музейної зали.

«Історія створення тривала рік, поки прийшли архівні документи з Києва, історичні факти збирали дуже довго», – повідомила наукова співробітниця Дніпропетровського національного історичного музею ім.Д. І. Яворницького Ірина Рева.
Але зупинятися лише на цих історіях науковці не збираються. Виставка «Дзвони пам’яті» триватиме до березня 2024 року. Усі, хто бажає поділитися спогадамисвоєї родини – можуть звернутися до музею. 

 

 

За матеріалами ДніпроTV.