Кабмін скасував мораторій на відключення комунальних послуг та нарахування пені населенню

platezka-amp

Світло за борги не будуть відключати двом категоріям українців і особам, які втратили житло в результаті повномасштабного вторгнення. Про це повідомляє Дніпровська панорама  з посиланням на Главред.

В Україні скасували мораторій на припинення надання житлово-комунальних послуг під час дії режиму воєнного стану. Постачальники електроенергії тепер матимуть право відключати світло побутовим споживачам, які заборгували за комуналку. Проте не відключатимуть електроенергію на територіях, де йдуть бойові дії, і в окупованих агресором Росією регіонах.

За словами представників енергетичної компанії YASNO, Кабмін вніс зміни до власної постанови. Мова йде про те, що постачальники мають право відключати світло боржникам. Але саме ти, які мешкають на територіях, де йдуть бойові дії.

"Кабмін вніс зміни до постанови, яка регулює оплату житлово-комунальних послуг під час війни. Таким чином, постачальники електроенергії тепер мають право накладати штрафи і відключати боржників, які не проживають на території, де йдуть військові дії", - зазначено в повідомленні.

Які зміни чекають на споживачів електроенергії

Постачальники тепер зможуть нараховувати і стягувати пеню і штрафи за несвоєчасне або неповне внесення плати за ЖКГ-послуги;
Припинити або зупинити постачання електроенергії в разі несвоєчасної або ж неповної оплати послуг.

На кого розповсюджується дія мораторію

Перш за все, мораторій про стягнення боргів за ХКГ-послуги є чинним не для всіх категорій громадян. Для людей, які проживають на територіях, де йдуть бойові дії. Осіб, які живуть на тимчасово окупованих територіях.

"Водночас для населення, яке проживає на територіях, де ведуться бойові дії або тимчасово окуповані, ці санкції не застосовуються", - зазначили в компанії.

Такі ж норми стосуються і людей, чиє майно було зруйновано в результаті бойових дій. Якщо людина не живе у своєму житлі та надасть відповідні документи, заборгованість, яка утворилася після 24 лютого 2022 року, стягувати не будуть.

Мораторій на стягнення боргів за комуналку в Україні

Верховна Рада наприкінці липня 2022 року проголосувала законопроект № 7531, яким передбачено заборону примусового справляння боргів для певних категорій громадян за житлово-комунальні послуги під час воєнного стану.

В Україні заборонили стягувати борги за комуналку в районах проведення військових дій або там, де окупація.

Пізніше Кабмін заборонив нараховувати пеню або штрафи у разі несвоєчасної або неповної оплати за комуналку в умовах воєнного стану.

"Люди не повинні нести додатковий фінансовий вантаж щодо сплати комунальних послуг. Отже, уряд ухвалив рішення заборонити нарахування, стягнення штрафів або пені, інфляційних нарахувань, відсотків річних у разі несвоєчасної або неповної оплати за житлово-комунальні послуги", ‒ підкреслили в Кабміні.

Коли скасували мораторій

Кабінет Міністрів України скасував мораторій на припинення надання житлово-комунальних послуг під час дії режиму воєнного стану. Зміни до постанови № 449, яка регулює оплату ЖКГ-послуг під час війни, були внесені 29 грудня 2023 року.

Відтепер постачальники електроенергії мають право відключати світло боржникам, які не проживають на територіях, де йдуть бойові дії. Натомість на тих, хто проживає на таких територіях, мораторій на стягнення боргів за комуналку залишається чинним.

"Водночас для населення, яке проживає на територіях, де ведуться бойові дії або тимчасово окуповані Росією, ці санкції не застосовуються", - зазначили в компанії YASNO.

Тобто, якщо людина проживає на території, де ведуться бойові дії, або в окупованій Росією зоні, то вона не може бути відключена від електроенергії за борги за комуналку, навіть якщо вона не платить за них.

Також від стягнення боргів за комуналку звільняються люди, чиє майно було зруйновано в результаті бойових дій. Якщо людина не живе у своєму житлі та надасть відповідні документи, заборгованість, яка утворилася після 24 лютого 2022 року, стягувати не будуть.

Мораторій на стягнення боргів за комуналку в Україні був запроваджений наприкінці липня 2022 року. Він передбачав заборону примусового справляння боргів для певних категорій громадян за житлово-комунальні послуги під час воєнного стану.

Пізніше Кабмін заборонив нараховувати пеню або штрафи у разі несвоєчасної або неповної оплати за комуналку в умовах воєнного стану.

Чому скасовують мораторій

Скасуванням мораторію на відключення електроенергії за борги за комуналку уряд намагається стимулювати українців до сплати комунальних послуг. Однак, з іншого боку, це може призвести до того, що постачальники електроенергії будуть відключати світло боржникам, які проживають у відносно безпечних регіонах, де немає бойових дій.