Неочікувана знахідка: військовослужбовець виявив половецьку бабу на лінії фронту

4-1-1

До Дніпра евакуювати стародавню скульптуру. Тисячолітню кам’яну половецьку бабу знайшли військовослужбовці поблизу зони бойових дій на Донеччині. Внаслідок мінометного обстрілу статую пошкодило. Аби врятувати історичний експонат – вирішили вивезти у безпечне місце. На зустрічі з військовим та історичною знахідкою побував журналіст ДніпроTV Сергій Скрипник.

«У Дніпрі зберігається найбільша в Україні колекція половецьких кам’яних баб. Наші предки вважали ці статуї ідолами-оберегами. І от сьогодні історичний музей поповнює свою колекцію новим експонатом», – журналіст Сергій Скрипник.

Тисячолітню кам’яну бабу знайшов поблизу зони бойових дій історик Дмитро Романчук, який став до лав Збройних Сил України ще у березні 22 року. Виявили історичну скульптуру ще торік. Втім евакуювати її змогли тільки зараз.

«Стояла вона біля приватного домогосподарства, біля паркану просто на вулиці от про неї всі місцеві мешканці знали але зараз там людей цивільних не залишилось у тому селі», – історик, військовослужбовець Дмитро Романчук.

Перші пошкодження скульптура отримала ще в минулому тисячолітті. Втім через російські обстріли постраждала вдруге.

«Баба можна сказати в певній мірі трьохсота отримала сучасні пошкодження отут можна побачити оскол від плеча до частини голови, сучасний відбитий шматок все що нам вдалося забрати це от кілька кусочків, і також від цього осколку отримала ще тріщину, яка пішла вздовж руки з плеча до голови, ну а голову по стану камня та по тому як вона взагалі виглядає вона втратила ще давно дуже 300-400 років тому».

Головною складністю під час евакуації кам’яної баби стала її вага та проблема з логістикою. Бо більшість водіїв маніпуляторів відмовлялись приїжджати майже на лінію фронту. Втім допомогли побратими Дмитра.

«Взагалі вони віднеслися з цікавістю з інтересом з повагою до того що ми намагаємось врятувати історико культурну цінність. Більшість побратимів у мене родом з Дніпра з нашої області і всі вони знають музей Яворницького і всі вони знають колекцію нашої кам’яної пластики», – історик, військовослужбовець Дмитро Романчук.

Для керівництва музею телефонний дзвінок колишнього працівника була приємною несподіванкою, ще й з такою новиною.

«Він як спеціаліст визначив, що це дійсно половецька кам’яна статуя тому що в народі їх чомусь прийнято називати скіфськими, але насправді це половецький воїн скоріш за все 12 століття нашої ери», – в. о. директора Дніпропетровського національного історичного музею ім. Яворницького Олександр Старік.

Історія появи колекції кам’яних баб у Дніпрі почалась ще за часів Дмитра Яворницького.

«Він зібрав саму велику колекцію яка є, а зараз вже сучасні історики і сучасний наш музей продовжує цю традицію Дмитро Іванович дуже любив цих баб, він до них ставився як до живих створінь він їх називав «Мої Бабоньки», – туристична гідесса Оксана Білоус.

Реставратори оброблять бабу спеціальними речовинами, аби пам’ятка краще зберігалась. Та вирішать, чи вдасться у майбутньому відновити втрачені елементи скульптури.

 

За матеріалами ДніпроTV.