Операція як у Джолі: відомий дніпровський онколог розповів, чи потрібно жінкам позбавлятись грудей

photo_2023-11-14_13-19-49

На долю українських жінок зараз випадає чимало випробувань. Тим часом проблеми зі здоров’ям можуть збільшуватись до таких масштабів, що потім вирішувати їх буває надто складно. А у деяких випадках, на жаль, вже запізно, говорить досвідчений лікар-онколог Віктор Завізіон, який працює в одній з міських лікарень.

Війна вплине на зріст захворювання
За словами лікаря-онкоголога, у 2020 році рак молочної залози вийшов на перше місце у світі серед всіх онкологічних захворювань. Тоді на планеті було приблизно 2 млн 300 тисяч хворих на цей різновид раку. В Україні ця тенденція менш виражена, але все рівно саме рак молочної залози є провідною причиною смерті від онкології у жінок. Щороку у нашій країні такий діагноз ставлять майже 70 пацієнткам зі 100 тисяч. Приблизно 50 тисяч жінок щороку помирає від цього захворювання.

— Під час війни поки що не з’явилось більшої кількості звернень хворих на такий рак, — зазначає Віктор. – Але треба зважити на те, що зараз відбувається шалена міграція. Багато людей приїхали до нас, багато поїхали. Певне, що війна вплине на це захворювання, але для цього треба час. Років 3, 5, а може, більше. Бо рак ніколи не розвивається блискавично. З появи перших пухлинних клітин до моменту, поки ми можемо їх виявити, часто проходить декілька років. Ще більше часу може пройти до того моменту, поки хвороба приведе пацієнтку до лікаря. Зазвичай онкологи можуть виявити пухлину розміром біля одного сантиметра. Але, дуже зрідка жінка може побачити в себе пухлину такого розміру.


Онколог акцентує увагу на тому, що війна – це великий стрес, який провокує появу у жіночому організмі такого гормону як пролактин. Його підвищена кількість впливає на стан епітелію молочної залози. Сприяє розширення протоків, появі запальних процесів, які можуть провокувати розвиток пухлини. Тож зараз жінкам треба бути особливо пильними та не нехтувати плановими обстеженнями.

Сімейна історія дуже важлива

Також треба враховувати індивідуальні ризики. Найбільший серед них – це генетична спадковість.

— Жінка має бути особливо прискіпливою до свого здоров’я, якщо у неї  були чи є родички,  хворі не тільки на рак молочної залози, а й на рак яєчників, — наголошує Віктор. – Або якийсь родич, хворий на рак простати. Також небезпечні у сенсі спадковості пухлини підшлункової залози, незалежно від статі.

Якщо у вас в сімейній історії є два або більше таких випадків по лінії одного з батьків, лікар може порадити пройти генетичне обстеження.  Віктор наводить приклад однієї зі своїх пацієнток, в якої всі родичі по батьковій лінії помирали від раку. Ця жінка лікується з 1993 року, нещодавно медики виявили в неї вже третю пухлину. Спочатку був рак молочної залози, потім – тіла матки, а тепер хвороба дісталась до кишківника. Зараз рідна сестра цієї жінки лікується від раку молочної залози. Тож дуже бажано дослідити гени їхніх дітей, щоб знати, яким чином можна запобігти можливій хворобі.

Вчасне обстеження врятувало сестер
Про те, наскільки  важлива своєчасна діагностика, свідчить такий випадок.

— Якось до мене прийшла жінка-лікарка десь 35 років, —  згадує Віктор. – Вона захотіла зробити підшкірну мастектомію – як це свого часу зробила відома актриса Анджеліна Джолі. Ця жінка назвала мені п’ять чи шість своїх родичок, які померли від раку молочної залози. Але для того, щоб зробити таку серйозну операцію, внаслідок якої жінка фактично втрачає груди, мають буди юридичні підстави. В їхній основі лежить те саме  генетичне обстеження. Коли та жінка зробила його, виявилось, що вона має не одну, а дві мутації. Їхнє поєднання каже про те, що в неї майже стовідсотково буде рак – це тільки справа часу.

Дніпровську лікарку прооперували досвідчені онкологи. Про це дізналась її 30-річна сестра, яка мешкає у Києві. Жінка злякалась за своє здоров’я та побігла на обстеження. Як з’ясувалось, зробила це дуже вчасно, бо виявили в неї рак молочної залози першої стадії. Киянка зробила операцію, зараз в неї все добре.

Жінка повинна себе любити
Не слід впадати в паніку, якщо жінка відчула біль у молочних залозах. Він дуже часто пов’язаний з менструальним циклом та з’являється за 5–7 днів до місячних. Щоб протидіяти такому болю, можна приймати сечогінні препарати або, наприклад, чай з шипшиною. Тоді рідина буде краще виходити з організму і грудь не буде набрякати. Але, якщо біль не проходить після початку менструації, продовжується певний час, це є привід для звернення до лікаря.

— Для жінки будь-якого віку гінеколог має бути найкращим другом, — підсумовує Віктор. – Треба завжди бути з ним в контакті. Або принаймні не варто нехтувати зверненням до сімейного лікаря. Жінка повинна себе любити. Бо якщо вона буде віддавати себе всім, а про себе забувати, є висока ймовірність втратити здоров’я. І це необов’язково має бути рак.

За матеріалами Наше Місто