Паліативна допомога у Дніпрі для людей похилого віку: виїзні бригади зі спеціалістами та сучасний стаціонар з лабораторіями

a1424dd4-6119-4ba1-b841-368e2456ac82

Пані Тетяна прийшла на прийом до сімейного лікаря в одну з амбулаторій міста. Хоче отримати рецепти за програмою «Доступні ліки». «Прийшла як собі за рецептом, так і для мами. Вона уже не може самостійно пересуватися. У нас обох – серцево-судинні захворювання. Потрібно часто приймати спеціальні ліки. Ця програма дуже виручає, бо є значна економія грошей», – розповіла пацієнтка.

Державна програма «Доступні ліки» створена, аби пацієнти мали змогу отримати необхідні ліки безоплатно або з частковою доплатою.

«Це лікарські засоби від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, діабету II типу, а також для первинної та вторинної профілактики інфарктів та інсультів. Для отримання рецепту пацієнту треба звернутись до сімейного лікаря. Це електронний рецепт, який має унікальний код. Далі пацієнт обирає аптеку, яка бере участь у програмі. Там бере ліки безкоштовно чи із частковою доплатою», — прокоментував сімейний лікар Андрій.

За 2023 рік програмою «Доступні ліки» скористалися понад 78,5 тис. пацієнтів. У міських медичних закладах було виписано більше ніж 483 тис. рецептів. Пацієнти Дніпровської громади заощадили 81 млн грн на лікуванні хвороб серцево-судинної системи, діабету та хронічних захворювань легенів. Ці кошти аптекам відшкодовує  державний бюджет.

Також у Дніпрі працює одне з найсучасніших відділень паліативної допомоги.
«Заклад повністю улаштований із урахуванням потреб людей з інвалідністю. Окрім палат, у відділенні є перев’язувальна, лабораторія, фізіотерапевтичний та рентгенкабінети. Забезпечені ліками повністю», — прокоментувала лікарка Олена.

У закладі облаштовані 33 одно- та двомісні палати. Вони обладнані системами сповіщення та відеоспостереження, пожежною сигналізацією. У кожній палаті є вбиральня та душова.

Окрім стаціонарної допомоги паліативним хворим, у Дніпрі працюють і виїзні бригади. «До бригади можуть долучатися: терапевт, хірург, педіатр, невролог, психотерапевт, хірургічна, медична сестра та інші фахівці за необхідності. Хворих  відвідуємо раз на тиждень. До того ж ми на постійному телефонному зв’язку з пацієнтами чи їхніми рідними. Для отримання такої допомоги треба звернутися до сімейного лікаря», — зауважив сімейний лікар Андрій.

Нині у Дніпрі працюють 22 виїзні бригади паліативної допомоги. Торік вони виїхали на 17 281 виклик.

«Надання паліативної допомоги – безкоштовне. Для цього на 2024 рік з міського бюджету виділено понад 8 млн грн. Ці кошти направлені на засоби реабілітації (3 млн 955 тис. грн), медикаменти на лікування в амбулаторних умовах (4 млн грн), ліки та засоби реабілітації в умовах стаціонару (250 тис. грн)», — підсумувала Тетяна Мартиненко, головна спеціалістка департаменту охорони здоров’я населення Дніпровської міськради.