Ресторан «Поплавок»: історія легендарного закладу у Дніпрі

Кожне місто має у своїй скарбниці цікаві, оригінальні та дивні місця, про які розповідають путівники й екскурсоводи, про які «ходять» легенди, які полюбляють мешканці міста і радять відвідати їх гостям. Є «топові» місця і у Дніпрі. Ресторан «Поплавок», який входить до кращих зразків світового архітектурного бруталізму, один із таких. У 2025 році споруді виповнюється 57 років. За цей час «Поплавок» став прикрасою і одним із символів архітектури нашого міста, пише «Наше місто».
Незвичайна архітектурна споруда на воді з’явилась у листопаді 1968 року. За задумом авторів проєкту, вона мала стати продовженням малюнку формування дніпровської Набережної. Оригінальна конструкція за формою нагадувала фантастичний інопланетний корабель, за що у містян одразу отримала назву «летюча тарілка» на воді. Автором проєкту плавучого ресторану став архітектор Сергій Брусов.
Конструкцію, виконану зі «скла і бетону», винесено на кілька метрів від берега Набережної. «Плавучий» об’єкт насправді має міцний фундамент, більша частина якого заглиблена під водою. Споруду із сушею з’єднує невеликий місток, який підтримують лише дві опори. Це створює враження, що будівля дійсно коливається на хвилях.
У радянські часи прихильником ресторану «Поплавок» був «сам» генеральний секретар КПРС Леонід Брежнєв. Під час візитів до «міста чавуну і сталі» йому влаштовували обіди у стінах закладу.
У «лихі 90-ті» ресторан уподобали кримінальні авторитети міста. Сюди вони приїздили на дорогих вишуканих авто з охоронцями і помічниками. Деякі – одягнуті за останньою модою тих часів – у піджаки малинового відтінку, у темних окулярах, з дорогими аксесуарами.
За чутками, є прикмета, пов’язана з «Поплавком», яку бажано виконати щойно одруженим парам. Потрібно разом зустріти схід сонця на галереї ресторану, щоб було обов’язково видно обидва береги Дніпра, задумати бажання, разом кинути монетку у воду. І тоді ваш родинний корабель завжди буде «на плаву».
У ретровідео використовуються матеріали: фото з архіву В. Горлова, Alexander Volok,
В. Рязанова, О. Присягіної, А. Костюка, І. Родіонова, В. Піскуна, С. Головко, з груп «Ностальгія за Дніпром», «Історія у фотографіях. Катеринослав-Дніпропетровськ», а також Технічного музею “Машини часу” та з інших відкритих джерел.