Схеми та корупційний котел у Дніпропетровській обласній раді

Лукашук Николай

У таке складно повірити, однак голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук не лише успішно осідлав схеми "папередників", а й створив нові. Незважаючи на війну, сотні мільйонів гривень вимиваються через схеми з комунальними підприємствами-привидами, штучними монополіями на ринку ЖКГ, а також через банальні афери. Про це йде мова у розслідуванні інтернет-видання "Аргументум".

25 листопада відбудеться чергова сесія Дніпропетровської обласної ради. До мережі потрапили проекти рішень, за які депутатам пропонується проголосувати. Наприкінці року приховувати корупційні схеми під грифом «таємно» навіть попри повномасштабну війну стало неможливо.

Для легалізації махінацій необхідний колективний "одобрямс" від депутатського корпусу. Багато народних обранців перебувають на передовій, багато хто цілодобово займається волонтерством, багато хто працює лікарями, викладачами, енергетиками. Розрахунок голови обласної ради Миколи Лукашука та його подільників простий, а методика відпрацьована ще у скликанні Верховної Ради часів Януковича - отримавши за дві доби до сесії величезний пакет документів, в умовах перебоїв зі зв'язком та електрикою, більшість депутатів фізично не встигнуть вивчити цей стос паперів і виловити не блоху, а справжнього щура, що розкрадає бюджет прифронтового регіону країни, що воює.

Ми зібрали лише кричущі факти з головного фінансового кошторису Дніпропетровщини. Отже, рекордний бюджет практично 14 мільярдів гривень так і не дозволив суттєво допомогти армії, пораненим захисникам, сім'ям загиблих бійців і переселенцям. Натомість залишилися порочні корупційні схеми.

Наприклад, 700 мільйонів гривень 2022 року піде на поповнення статутних фондів різних комунальних підприємств обласної ради. Частина цих КП – марні підприємства-примари на кшталт чергового "Центру підтримки малого та середнього бізнесу" чи "Лабораторії якості життя". Але левова частка коштів піде у дочірні підприємства штучно створеного монополіста КП "Дніпротеплоенерго". Під нього були створені різні "Західтеплоенерго", "Східтеплоенерго" та інші, для чого під їхній ковпак загнали котельні комунальних установ. Для прикладу уявімо умовну лікарню у Верхньодніпровському районі, яка мала власну котельню і цілком справлялася з її експлуатацією та обслуговуванням. Але й цю та інші котельні забирають на баланс обласного комунального підприємства. А далі – це саме КП перетворюється на чорну дірку для бюджету. Оцініть самі: бюджетні організації (ті ж лікарні та школи, у яких котельні забрали), оплачують тепло на рахунок КП "Дніпротеплоенерго" та його підрозділів, але, як випливає з листа ДК Нафтогаз Трейдинг, фірми-прокладки "забувають" перераховувати далі оплату за газ (розрахунок за блакитне паливо перед постачальником - на дуже сумному рівні - від 14 до 30 відсотків). Грошей на розрахунок з "Нафтогазом" чомусь не вистачає, натомість переводяться в готівку мільйони гривень на фейкових ремонтах тепломереж, "утриманні" котелень та інших послуг з завищеною вартістю - через "перевірених" підрядників. Внаслідок такої "господарської діяльності", до всього іншого, на кожній сесії до статутних фондів дочірніх підприємств "Дніпротеплоенерго" вливаються сумарно від 6 до 20 мільйонів дотаційних гривень. Таким чином, штучно створений монополіст приносить керівнику облради Миколі Лукашуку та його "виконавцям" сотні мільйонів гривень щороку.

луклук1лук2лук3лук4

Як Ви думаєте, скільки цього року із майже 14-мільярдного бюджету Дніпропетровської області буде витрачено на допомогу хворим із гемодіалізом? На допомогу онкохворим? На препарати, які використовуються при акушерських кровотечах? 0 гривень 0 копійок. А скільки заплановано на ці потреби на наступний рік? Те саме "зеро". Так, саме такі цифри вказані у програмі "Здоров'я населення Дніпропетровщини на 2020 – 2024 роки”. Але при цьому на "КП Обласний центр громадського здоров'я ДОР” цього року піде понад 63 мільйони гривень, а у наступні два роки – понад 130 (!!!) мільйонів гривень. Цільове призначення - "проведення інформаційних кампаній, створення та поширення фото, відео, аудіо та друкованої продукції з питань запобігання захворювань". Ліків не буде, але будуть листівки "рак – не вирок" , мабуть, "корисні поради" у ЗМІ за гроші.

лл1л2л3

І ще одна медична схема Миколи Лукашука. Багатостраждальне комунальне підприємство "Фармація", на балансі якого близько 14 тисяч квадратних метрів цілком "живої" комерційної нерухомості. Якщо простіше, це приміщення в обласних медустановах, які використовуються під аптеки та аптечні кіоски, а також окремі будинки біля сільських фельдшерських пунктів. Щомісяця комунальне підприємство отримує орендну плату за цю комерційно привабливу нерухомість не більше... 600 тисяч гривень. Тобто один квадратний метр нібито коштує близько 43 грн. Грубо кажучи, 1 (один) долар за "квадрат" на місяць. 

Якщо вірити такій калькуляції, то власники аптечного кіоску (до 15 квадратних метрів) в умовній лікарні Мечникова щомісяця платять 630 гривень, або ж 15 доларів. Тобто торгова націнка на кількох блістерах проданих недешевих ліків покриває місячну оренду всієї торгової точки. Очевидно, що в реальному житті "так не буває" і різниця між офіційною «ставкою» та реальною ціною оренди щомісяця збирається готівкою і йде Миколі Лукашуку, якому, до речі, ця схема "дісталася у спадок". Але, судячи з того, що, як раніше, "жирні" крапки з року в рік орендує одна й та сама велика аптечна мережа, а конкуренти на ці місця безжально "збиваються" ще на етапі тендерів, нинішній голова облради вважав «тему» цілком доречною та корисною і при своїй каденції. Примітно й те, що спроби інших аптечників подолати схему в правовому полі, в судових залах відбиваються юристами облради за бюджетні гроші.

І так, КП "Фармація" також не передає жодної гривні з виручених з оренди коштів до бюджету громади, але ж із нього отримує мільйони гривень на "поповнення статутного фонду".


Але є схеми крадіжки бюджетних грошей на підконтрольних Миколі Лукашуку підприємствах ще більш прямі та «незграбні». Наприклад, скандал, що прогримів на всю країну, з липовими пацієнтами, за яких з держбюджету безпідставно було перераховано майже 67 мільйонів гривень. Ця примітивна схема реалізовувалась на малій батьківщині голови облради – у Криворізькому протитуберкульозному диспансері. І навряд чи підлеглі Лукашука зважилися б на таку шалену і цинічну авантюру без узгодження зі своїм шефом та впевненості у своїй «безпеці».

Скотилися до мишей: майже 60 мільйонів гривень на утримання голови облради Миколи Лукашука

З початку військових дій і Дніпропетровська обласна рада, і Дніпропетровська ОДА (зараз – ВДА) перейшли на дистанційний формат роботи. Напевно, це рішення правильне і з погляду безпеки, і з погляду урізання витрат на обслуговування чиновницького апарату. Але виявилось, що здалося. Незважаючи на те, що майже всі співробітники департаментів та управлінь перебувають «на відстані», мільйони бюджетних гривень продовжують йти на обслуговування нібито діяльності держорганів. Фактично ж ці гроші просто переводяться в готівку через підприємства, якими традиційно розповідає голова обласної ради Микола Лукашук. Наприклад, 17 з лишком мільйонів йде підприємству «Спецавтобаза». Для розуміння – це обслуговування та заправка автомобілів, які возять співробітників обласної ради. Але хіба під час війни цілком собі не бідний, судячи з офіційної декларації, пан Лукашук не може пересуватися на власному авто? І взагалі, хто із рядових співробітників облради реально користувався службовим транспортом? Але це не все. Депутати з лютого проводять сесії та засідання комісій у режимі Zoom-конференцій, а виборців приймають у себе на округах. Але депутатам пропонується проголосувати за поповнення оборотних коштів КП «Адміністративне управління» на 41 мільйон гривень. Тобто в таку суму обходиться офіс особисто голови облради; його помічники та секретарі, які пишуть у телеграм-канали бравурні зведення (дублювання повідомлень МНС та військової адміністрації) від «ветерана тилу» Миколи Лукашука. І справжня «гастрономічна» вишенька на торті – їдальня обласної ради. У по суті непрацюючому режимному об'єкті з лютого місяця приймати їжу може безпосередньо той самий Лукашук та його почет. Проте на дві «їдальні» все одно пропонується витратити понад мільйон гривень. Так, здається, що ця сума не така вже й велика. Але для порівняння: на всі програми для ветеранів АТО та членів їхніх сімей у 2022 році закладено трохи більше ніж 2 мільйони. Тут і оздоровлення, і транспорт, і допомога сім'ям загиблих.

л4

Напевно, і нашій редакції всього за добу вивчення великих талмудів "бюджетної пропозиції", та ще й у темряві "блекауту", не вдалося знайти і пролити світло на всі "схеми" та "схемочки" керівництва обласної ради, за які пропонується фактично "не дивлячись" підмахнути» народним обранцям на найближчій сесії. Але ми щиро сподіваємося, що у воюючій країні, яка, незважаючи на всі збитки та випробування, змогла зламати міф про «велич» країни-агресора і не дати накинути на себе господарський ланцюг, і корупційні ланцюжки всередині теж почнуть безжально рвати, а їхні автори понесуть заслужену відповідальність. "Вони крали за Батьківщину": у корупційному казані Дніпровської облради опинилися навіть котельні.