Що робити при контузії і як допомогти постраждалому: коментар лікаря

kontuziya-amp

Контузія — це травма, що виникає внаслідок удару по тілу, падіння або вибуху. Вона може мати різні наслідки, від легких запаморочень до серйозних порушень роботи організму. В наші дні особливо важливо знати, як правильно надати першу допомогу постраждалому від контузії, адже від ваших дій може залежати його життя. Як прискорити одужання та надати допомогу людині, яка має важкі розлади, розповіла Олена, лікарка-невролог вищої категорії, завідувачка неврологічного відділення міської лікарні, передає «Дніпро Оперативний». 

Що таке контузія та як вона виникає
Контузія — це ураження всього організму або головного мозку внаслідок непрямого ураження тіла людини. Контузія може з’явитися від ударної хвилі від вибуху, або удару людини об воду чи землю. Відбувається струс чи забій головного мозку, розрив барабанної перетинки, легень або інших внутрішніх органів.

Залежно від тяжкості ураження медики виділяють три ступені контузії:

легка — заїкання, тремтіння або поколювання кінцівок, погіршення слуху;
середньої тяжкості — відсутня реакція зіниць на світло, повна глухота, частковий параліч кінцівок;
важка — людина втрачає свідомість, має переривчасте дихання, судоми чи мимовільні рухи кінцівками, з її рота і вух може витікати кров.
Найчастіше в контексті контузії говорять саме про ураження вибуховою хвилею. Тобто якщо ви, скажімо, були поруч із вибухом і не отримали очевидних травм, але відчуваєте, що щось не так, то цілком ймовірно, що у вас контузія. У міжнародній класифікації хвороб діагнозу «‎контузія»‎ немає: зазвичай під нею мають на увазі закриту черепно-мозкову травму, - пояснила лікар. 
Які ознаки контузії та як їх розпізнати
Основні симптоми, які можуть свідчити про контузію:

втрата свідомості, яка може тривати від кількох хвилин до годин;
сильний головний біль;
прискорене серцебиття;
нудота і блювота;
втрата пам’яті;
переломи кісток;
ушкодження внутрішніх органів;
будь-яка зміна психо-емоційного стану після травми.
Наслідки контузії
Шкідливими є ураження головного мозку — після удару вибухової хвилі різні його частини рухаються з різною швидкістю. Це призводить до розривів відростків нейронів, які з’єднують між собою різні відділи мозку. Через деякий час пошкоджені нервові клітини гинуть.

У разі удару додатково може порушитися потік нейромедіаторів — молекул, за допомогою яких клітини мозку “спілкуються між собою”. У неконтрольовано великих кількостях ці речовини є токсичними і призводять до так званого вторинного ушкодження нейронів. Як наслідок, в ураженій ділянці формується запалення і набряк, що додатково погіршує кровопостачання ураженого відділу мозку і сприяє додатковій загибелі нейронів, - пояснює лікар. 
За словами невролога, симптоми залежать від локалізації пошкодженої ділянки мозку і проявляються у вигляді втрати слуху чи зору, постійних головних болів, порушення психо-емоційних процесів (апатія, дратівливість, підвищена збудливість тощо). 

Нервові клітини відновлюються дуже повільно, тож контужена людина відчуває наслідки ще довго після травми. Тому важливо якнайшвидше звернутися по допомогу фахівців, адже це може зупинити подальше пошкодження головного чи спинного мозку, - підсумувала Олена Голик. 

Продовження на сайті "Дніпро Оперативний".