Соціальна допомога: хто може отримати та яка сума виплат буде у 2024-му

03cfcba9af34012efcfe3ecb8f069d6c_orig

Система соціальної допомоги в Україні є важливим аспектом підтримки громадян у складних життєвих ситуаціях, тому важливо знати особливості, які нас очікують у 2024 році

Останнім часом в Україні ведуться обговорення щодо можливих реформ у цій системі з метою її оптимізації та покращення. Ці зміни націлені на створення більш прозорої, ефективної та справедливої системи, яка забезпечить соціальну підтримку тим, хто її справді потребує. У цій статті ми розглянемо ключові аспекти соціальної допомоги в Україні, а також оглянемо пропозиції щодо можливих реформ, які спрямовані на поліпшення цієї системи для кращого задоволення потреб українських громадян.

Що таке соціальна допомога та які є її види
Соціальна допомога, або соціальне забезпечення, - це система грошових (матеріальних) чи інших видів підтримки, яка надається державою або іншими організаціями для покращення життєвого рівня громадян. Її метою є забезпечення допомоги людям, які перебувають у складних життєвих обставинах, включаючи безробіття, інвалідність, втрату годувальника, пенсійний вік, низький дохід та інші соціальні проблеми. Соціальна допомога дає змогу забезпечити мінімальний життєвий стандарт та допомогти людям у важких ситуаціях.

Відповідно до даних Міністерства соціальної політики України, на території України діють два основні види державної соціальної допомоги:

 • людям, що не мають права на пенсійні виплати, та людям з інвалідністю;
 • допомога на догляд.

Хто має право на державну соціальну допомогу

Згідно з даними порталу "Дія", отримувати перший вид соціальної допомоги від держави мають право особи, які відповідають таким умовам:

 • люди, що досягли 65-річного віку та не мають права на пенсію згідно з чинним законодавством, або які визнані людиною з інвалідністю в установленому порядку;
 • не отримують пенсійні або соціальні виплати, які передбачені для компенсації заподіяної шкоди здоров’ю на виробництві;
 • належать до категорії малозабезпечених осіб (винятки: люди з інвалідністю I групи, дитина померлого годувальника).

Крім того, право на отримання соціальної допомоги від держави мають:

 • діти померлого годувальника, який на час смерті не мав страхового стажу, що необхідний для призначення пенсії для людини з інвалідністю ІІІ групи;
 • люди, які мають інвалідність I групи та не отримують пенсію.

Отримувати другий вид державної соціальної допомоги, тобто допомогу на догляд, від органів Пенсійного фонду України мають право:

Люди з інвалідністю через війну з числа військовослужбовців та інших людей, яким надали пенсію по інвалідності згідно з ЗУ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб":

 • першої групи інвалідності;
 • другої та третьої груп, є одинокими та потребують постійного підтримуючого догляду за визначенням ЛКК (лікарсько-консультативної комісії).

Люди з інвалідністю через війну згідно зі статтею 7 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту" та мають пенсію по інвалідності, за віком або за вислугу років:

 • першої групи інвалідності;
 • другої та третьої груп, є одинокими та потребують постійного підтримуючого догляду за визначенням ЛКК.

Люди, які мають пенсію за вислугу років згідно з ЗУ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", які мають першу групу інвалідності та отримали її внаслідок причин, вказаних у пункті "б" статті 16 вищезазначеного Закону, або одинокі пенсіонери, що згідно з висновком ЛКК потребують постійного догляду.

Також, отримувати допомогу на догляд від органів соціального захисту населення мають право:

 1. Малозабезпечені та одинокі особи, що згідно з висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного зовнішнього догляду та отримують пенсію за віком, стажем роботи або інвалідністю (за винятком людей з I групою інвалідності);
 2. Малозабезпечені люди з першою групою інвалідності, яким призначена пенсія за стажем, віком або інвалідністю;
 3. Одинокі особи, які досягли віку 80 років та відповідно до висновку ЛКК потребують постійного зовнішнього догляду, отримують пенсію згідно з ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" або ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Соціальний захист громадян
Допомога від держави надається цільово, а ключові характеристики соціальних гарантій встановлюються на рівні країни. Зараз більшість виплат здійснюється за рахунок субвенцій, що надходять з Державного бюджету України.

Загальна система соціального захисту (соціального забезпечення) України включає в себе різні види допомоги та компенсації для населення: житлові субсидії, виплати малозабезпеченим сім'ям, обслуговування хворих та престарілих, допомога людям з інвалідністю та інше.

Чи збільшиться розмір виплат у 2024 році, та що таке уніфікована соцдопомога
Виплати соціальної допомоги залежать від встановленої суми прожиткового мінімуму. Тому в разі його збільшення відповідно буде відбуватись і перерахунок суми соціальних виплат.

Вже з початку 2024 року прожитковий мінімум зросте з 2589 гривень до 2920 гривень в розрахунку на місяць на одну людину, відповідно до проєкту держбюджету на наступний рік. Своєю чергою таке зростання сприятиме збільшенню низки виплат, таких як:

 • соціальна допомога для людей з інвалідністю з дитинства, а також дітям з інвалідністю;
 • допомога сім’ям, які належать до категорії малозабезпечених;
 • виплати на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням;
 • матерям, які самостійно виховують дитину;
 • допомога по безробіттю;
 • виплати дітям, в яких батьки уникають виконання обов'язку щодо сплати аліментів;
 • грошова допомога по вагітності та пологах;
 • виплати тим, хто проживає з людиною з інвалідністю першої чи другої групи через психічний розлад.

У жовтні 2023 року з’явилась інформація про те, що в Україні вже в наступному році хочуть переглянути та уніфікувати систему соціальної допомоги. Таку інформацію в інтерв’ю Інтерфакс-Україна озвучила міністерка соцполітики України Оксана Жолнович. 

Однак не всі експерти поділяють думку пані Жолнович, щодо швидкості переходу на нову систему. Є сумнівним, що Україна зможе провести таке масштабне переформатування вже в наступному році, таку думку висловив економіст Олег Пендзина в інтерв’ю журналістам "Фокусу". "У 2024-му це точно впроваджуватися не буде, бо це повний перегляд підходів до соціальних виплат. Домогосподарства мають ставати основним платником податку. Не думаю, що під час війни це буде хтось змінювати", — зазначив експерт.

За словами Оксани Жолнович, розмір соціальних виплат планують переформувати таким чином, аби він не залежав від прожиткового мінімуму, а виходив з основного доходу сім’ї. "Якщо є родина з трьох людей - мама, тато, дитина, то ми говоримо, що перший має точно мати 100%, другому ми порахуємо 70%, якщо це дитина, то це звісно 100%", - зазначила міністерка.

Видатки будуть нараховуватися відповідно до категорії, це може бути 70% чи 100% такого доходу. Для дітей, людей з інвалідністю, осіб з низькою пенсією цей показник становитиме 100%. Потім всі показники сім’ї складають і перевіряють, чи усі вони отримують базовий дохід. "Якщо не виходить, різницю покриваємо цією уніфікованою соціальною допомогою", - додала Оксана Жолнович. Глобальна мета такого переформатування полягає в повному переосмисленні соціальної системи виплат, а також скороченні витрат коштом тих, хто не має потреби у ній.

Видатки державного бюджету на соціальне забезпечення в 2024 році
Як зазначалось раніше, прожитковий мінімум у 2024 році зросте до 2920 гривень, а щодо основних груп населення ця сума становитиме:

 • для дітей до 6 років - 2563 грн, а віком 6-18 років – 3196 грн;
 • для працездатних людей - 3028 грн;
 • для людей, що втратили працездатність, - 2 361 грн.

Для інших працездатних осіб, оплата праці яких регулюється спеціальними законами тощо, прожитковий мінімум залишився незмінним.

Допомога на дітей
Виплати у зв'язку з вагітністю та пологами

Для жінок, що зареєстровані як підприємці, або не працевлаштовані та не перебувають на обліку в Центрі зайнятості, декретна грошова допомога становить 25% від прожиткового мінімуму.

Тому, розмір такої допомоги - 757 гривень.

Виплати на дітей, які перебувають під опікою

 • Для дітей віком до шести років - 6 407,5 грн або 8 970,5 грн (якщо дитина з інвалідністю);
 • Для дітей 6-18 років - 7 990 грн або 11 186 грн (якщо дитина з інвалідністю).

Допомога людині, яка доглядає за хворою дитиною

 • Для дітей віком до шести років - 5 126 грн;
 • Для дітей 6-18 років - 6 392 грн.

Розмір аліментів

 • Для дітей віком до шести років – 2 563 грн;
 • Для дітей 6-18 років – 3 196 грн.

Виплати дітям, чиї батьки уникають виконання обов'язку щодо сплати аліментів

Розмір цієї допомоги визначається як різниця між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідно до її віку і середньомісячним загальним доходом родини, що розрахований на одну особу за останні шість місяців. Максимально така допомога становить:

 • Для дітей віком до шести років - 1281,5 грн;
 • Для дітей віком від 6 років - 1598 грн.

Виплати для малозабезпечених сімей
Рівень виплат корелюється у відсотковому співвідношенні з сумою прожиткового мінімуму, призначається згідно з Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям" та становитиме:

 • 45% прожиткового мінімуму - для працездатних людей (1362,6 грн);
 • 100% - для людей, які втратили працездатність, та людей з інвалідністю (2361 грн);
 • 130% - для дітей віком до шести років (3331,9 грн), з 6 до 18 років - 4154,8 грн;
 • 130% - для людей від 18 до 23 років, які навчаються (3936,4 грн).

Допомога тим, хто проживає з особами з інвалідністю I або II групи
Виплати тим, хто проживає з людьми з інвалідністю першої чи другої групи внаслідок порушень психічного стану обчислюється як різниця між трьома мінімумами прожитковими на  кожного члена родини та середнім місячним доходом родини за попередні півроку. Однак не може перевищувати прожитковий мінімум на одну людину на місяць, тобто максимально - 2920 гривень.

Соціальна допомога дітям з інвалідністю та людям з інвалідністю з дитинства
Сума допомоги розраховується як відсоток від прожиткового мінімуму для людей, які втратили працездатність, і становить:

 • 100% - людям з інвалідністю I групи з дитинства (2361 грн);
 • 80% - людям з інвалідністю II групи з дитинства (1888,8 грн);
 • 60% - людям з інвалідністю III групи з дитинства (1416,6 грн);
 • 70% - на дітей до 18 років з інвалідністю (1652,7 грн.)

Розмір надбавок на догляд розраховують як відсоток від прожиткового мінімуму для людей, які втратили працездатність:

 • 200% - для людей з інвалідністю з дитинства I групи, які належать до підгрупи А (4722 грн), та 100% - для тих, хто віднесений до підгрупи Б (2361 грн);
 • 75% - одиноким особам з інвалідністю II або III групи з дитинства, які за визначенням ЛКК медичного закладу потребують постійного стороннього догляду (1770,75 грн);

Також розмір надбавок на догляд розраховують як відсоток від прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, що становить:

 • 200% - на дітей віком до шести років з інвалідністю, віднесеною до підгрупи А (5163 грн);
 • 50% - на іншу дитину віком до шести років з інвалідністю (1281,5 грн);
 • 200% - на дітей віком 6-18 років з інвалідністю, віднесену до підгрупи А (6392 грн);
 • 50% - на іншу дитину віком 6-18 років з інвалідністю (1598 грн).

Загалом у наступному році держава планує спрямувати на соціальну сферу на 25 мільярдів гривень більше, ніж в 2023-му, тобто 469 мільярдів гривень. Такі дані озвучив Михайло Цимбалюк, перший заступник голови Комітету ВРУ в етері марафону "Єдині новини".

За матеріалами Еспресо