Тривожність, стреси, поганий сон, перепади настрою: як попіклуватися про ментальне здоров'я

photo_2023-11-01_13-52-25 (3)

Повна масштабна війна, безперечно, негативно позначилася на психічному здоров'ї українців. Постійний стрес, тривоги та надмірні переживання стали загальними явищами. Ці проблеми стосуються як дорослих, так і дітей.

Пані Любов звернулася зі своїм 11-річним сином Сашком до терапевта. Сашко вчиться у 6-му класі та грає у футбол. За словами матері, останнім часом хлопець став дуже емоційно чутливим та має постійні зміни настрою.

«Я думаю, що його такий стан пов'язаний з війною. Це постійний стрес, переживання, тривоги. Під час навчання часто доводиться спускатися в укриття. Наша лікарка порадила, аби батьки себе поводили спокійно та упевнено. Це дуже важливо. По-друге, необхідно більше часу приділяти дитині, розмовляти з нею, питати про її стан, проблеми», – ділиться пані Любов.

Лише за перші 9 місяців цього року медичними закладами первинного рівня Дніпра було надано 15,526 послуг з психологічної допомоги. Дніпро відзначається як лідер у наданні подібних послуг. Сімейні лікарі в міських амбулаторіях під час огляду пацієнтів виявляють ментальні проблеми та надають допомогу. У важких випадках вони рекомендують звернутися до психолога або психіатра. Всі дев'ять центрів первинної медичної допомоги (ЦПМСД) у місті уклали договори з Національною службою здоров'я України на "Супровід дітей і дорослих з психічними розладами на первинній ланці надання медичної допомоги". Сімейні лікарі пройшли спеціальну підготовку для надання такої допомоги.

«У листопаді минулого року Міністерство охорони здоров’я України разом з ВООЗ та ЮНІСЕФ підписали меморандум щодо навчання спеціалістів первинної ланки вміння надавати психологічну допомогу. Усі 48 лікарів і стільки ж медсестер нашого закладу пройшли тренінги та отримали знання для надання психологічних послуг на первинному рівні.  Це дуже важливо, адже зараз триває війна, і люди часто недооцінюють стан свого психічного здоров’я. Наприклад, часто заплющують очі на безсоння, тривожність і не йдуть з такими проблемами до психотерапевта», – зазначила пані Галина, керівниця одного з центрів первинної допомоги.  

Тепер, коли пацієнт приходить до сімейного лікаря, наприклад, із ГРВІ, лікар може провести додатковий опитувальник, дізнавшись як пацієнт спить, чи відчуває тривогу тощо. Цей підхід дозволяє виявити психологічні проблеми та надати консультацію в медичному закладі. Якщо потрібно, сімейний лікар рекомендує пацієнту звернутися до психолога або психотерапевта. Чотири дніпровські центри з надання ментальної допомоги вже ввійшли до десятки кращих в Україні за наданням таких послуг. Недавно їхні очільники отримали високі відзнаки від Міністерства охорони здоров'я України за найкращі показники з підтримки ментального здоров'я.