У Дніпрі за ґрати потрапив лже-експерт, який складав документи під диктовку "силовиків"

наручники

У Дніпрі кандидат наук та відомий викладач почав штампувати фальшиві експертизи для силовиків. Документи використовувалися проти громади Дніпра та працівників міської ради. Про це повідомляє Gorsovet з посиланням на Дніпро Оперативний.

Такими діями лжеексперт підводив невинних людей під в'язницю. Але в результаті сам "напрацював" на реальну кримінальну справу, був засуджений та отримав строк. У Дніпрі знають: правда і справедливість завжди переможуть - незважаючи на час, статуси, дах та будь-які "колишні заслуги" фігурантів.

Леонід Діденко в колишні роки був шановним викладачем, кандидатом наук, працював на відповідальній посаді професора кафедри безпеки життєдіяльності Наддніпрянської академії будівництва та архітектури. Користувався авторитетом серед колег та експертної спільноти, міг розраховувати на заслужену пенсію та спокійну шановну старість.

Напевно, так би все й склалося, якби на схилі років пан Діденко не почав займатися профанацією та відвертою фальсифікацією судових експертиз як залучений інженерно-технічний експерт. Чи відбувалися такі відверто незаконні та дії щодо небезпечного недомислу літньої людини чи за завданням недобросовісних замовників (які на основі лже-експертиз Діденка клепали кримінальні справи) – питання друге.

До певного часу подібні "пустощі" залишалися безкарними. Проте за кілька останніх років тому Діденко спорудив одразу кілька відверто липових "судових експертиз", які лягли в основу відверто замовних кримінальних справ. "Експертні висновки" були наскрізь недостовірними, жорстоко шкодили інтересам громади Дніпра, без жодних підстав звинувачували в порушеннях міські комунальні служби та підприємства, багатьох людей, які просто сумлінно робили свою роботу. Більше того - навіть загрожували їм тюремним терміном. експерта зривали та ускладнювали реалізацію важливих проектів розвитку міста.

На темні справи лже-експерта пролили світло

Так, ще кілька років тому липова “експертиза”, яку написав Діденко на замовлення одного із працівників прокуратури, дала силовикам підставу відкрити сумнівну справу про міфічні порушення під час ремонту освітлення у Молодіжному парку Дніпра. Як відомо, раніше занедбаний і страшний "парк Леніна" за останні роки завдяки зусиллям міської влади перетворився на комфортний простір для відпочинку, занять спортом та проведення дозвілля.

Однак у багатьох силовиків є небезпечний принцип: "Аби щось робилося, а стаття знайдеться". Порочна практика така: будь-який проект, будь-яке започаткування місцевого самоврядування люди в погонах можуть розглянути як порушення, як привід "порушитись". Ось і ремонт освітлення у Молодіжному парку потрапив у поле зору “органів”. А "експерт" Діденко на замовлення прокурора місцевої прокуратури №3 Юлії Яковенко написав брехливий висновок, у якому - суцільна брехня та інсинуації.

Він спотворив факти, "взяв зі стелі" вартість обладнання, яке могли б, на думку “експерта”, використати підрядники, збрехав про учасників комісії, яка проводила експертизу, допустив низку інших суттєвих порушень.

Більше того, як виявилося, Діденко взагалі збрехав про те, що виїжджав на місце ремонту – горе-експерт там навіть не побував, повідомляли опитані свідки. Натомість на місці знаходилася прокурор із невідомими, які “підказували”, де зробити фото об'єктів ремонту та які…

Крім того, як зазначали люди, знайомі зі справою, у своїй нібито експертизі Діденко написав досконалу фантастичну цифру: нібито різниця вартості між роботами, виконаними ТОВ "Дніпро-Енергопром" у парку Молодіжний та тими, що зазначені в актах приймання будівельних робіт, становить цілих 2 млн. 429 тис. 769,48 грн. Такий висновок експерта дав змогу прокурору Яковенко переслідувати та винести звинувачення двом невинним громадянам - директору ТОВ "Дніпро-Енергопром" Чулкову Сергію Миколайовичу та Сєдих Ігорю Андрійовичу, який проводив технічну перевірку виконання робіт.

Втім, силовиків жодні "похибки" не бентежили. Тоді "по команді згори" люди в погонах використовували будь-які, навіть дуже сумнівні приводи та зачіпки, щоб провести "накат" на міську владу, комунальні підприємства Дніпра та тих, хто працює з ними на користь міста.

А ось Леоніда Діденко після історії з липовою експертизою таки знайшла перша заслужена "нагорода". На незаконні та непрофесійні дії Діденко було подано скаргу.

Минув час, і за результатами її розгляду Центральна експертна кваліфікаційна комісія при Міністерстві юстиції України встановила, що “експерт” робив висновки з питань, в яких не був компетентним (!) Більше того - вказав у своїх висновках цілу низку недостовірних фактів (наприклад, перелік учасників експертизи, ціни на роботи та матеріали тощо).

фот

У результаті Діденка притягли до дисциплінарної відповідальності. Крім того - на якийсь час позбавили свідчення експерта, що було зазначено в Реєстрі атестованих судових експертів.

фот1

А ще - щодо горе-"експерта" у Соборному відділі поліції відкрили кримінальну справу за свідомо неправдиву експертизу.

Експертиза з минулого?

Ще один вкрай сумнівний епізод у практиці пана Діденка мав місце у 2019 році. Він виступив як експерт у розслідуванні, яке правоохоронці вели з приводу реконструкції обласної офтальмологічної лікарні, розташованої у Дніпрі. У цьому кейсі "експерт" виявив просто чудеса винахідливості. Зокрема – побував на місці проведення експертизи. за кілька місяців до її призначення:)


Те, що вона проводилася без ухвали слідчого судді (а лише за ухвалою слідчого поліції) - це абсолютно незаконно і протиправно.

Як зазначалося у скарзі на дії Діденка, пізніше поданої до Департаменту експертного забезпечення правосуддя Міністерства юстиції, “експерт” вийшов за межі своєї компетенції та давав висновки з питань, у яких у нього немає спеціальних наукових та експертних знань.

фот2

Зокрема, робив висновки з питань судово-економічної експертизи, в якій, в принципі, не був компетентним. Діденко з невідомих причин зробив висновок про нібито "завищення вартості ресурсів, машин та механізмів, зарплат працівникам на будівництві".

фот3

Що характерно, нібито проводячи “експертизу” з масштабного та дуже дорогого будівництва “експерт” Діденка, як стверджували свідки, напрочуд провів дуже мало часу. І як взагалі за пару годин можна зробити будь-які компетентні висновки з цілого комплексу питань – про наявність чи відсутність обсягів робіт, матеріалів, обладнання тощо?

В наявності - всі ознаки написання експертизи "на замовлення", буквально - так, як треба було силовикам, щоб взяти "намальовану" експертизу за основу і будувати на ній "справу", здійснювати процесуальні дії щодо учасників процесу і т.д.

фот4

Найпікантніше – у матеріалах експертизи було зазначено, що виїзди на об'єкт експерт здійснював у тому числі… у лютому 2019 року. А ухвала слідчого на її проведення датована жовтнем (!) 2019 року. У наступних поясненнях Діденко стверджував, що в його експертизу вкралася помилка – він нібито переплутав рік. Втім, після численних порушень, перекручування та фальсифікацій у його “твердженнях” жодної віри “експерту” немає.

фот5

Як горе-експерт мало не відправив за ґрати невинних

Ще один вкрай небезпечний інцидент, у якому "відзначився" лже-експерт Діденка, стався вже 2020 року. Той період був знаковим та складним для Дніпра. Міська влада успішно завершувала цілу низку найважливіших інфраструктурних проектів - від капітальних ремонтів великих магістралей та запуску транспортних маршрутів до ремонтів житлових будинків та реновації шкіл. І все це робилося незважаючи на найважчу глобальну пандемію і, м'яко кажучи, неоднозначну позицію центральної влади щодо місцевого самоврядування.

Не додавала оптимізму на той час і позиція силових структур. Влітку 2020 року "за командою зверху" у структурах та на підприємствах міської ради масово проводилися "маски-шоу" та обшуки. Правоохоронці ходили до міських служб як до себе на роботу. Очікувані відкриті кримінальні справи завершилися... нічим.

Того ж непростого літа знову відзначився і наш “герой”. Пан Діденко написав одразу кілька експертиз, які стосувалися нібито виявлених “порушень” у ході ремонтів у кількох школах міста. Зокрема - в НВК №99, при роботах з ремонту спортзалу у ЗОШ №31, при реконструкції їдальні та санвузлів у школі №54.

І знову фейкова "експертиза" від Діденка виявилася єдиним (!) доказом для того, щоби силовики "зайнялися" ремонтами в цих школах. Вручили підозри низці відповідальних співробітників сфери освіти Дніпра. І навіть намагалися відправити до СІЗО деяких фахівців, зокрема керівника відділу технагляду Олександра Аджимяна, а також директора Департаменту гуманітарної політики міськради Дніпра Ксенію Сушко.

Ось як описувалися наслідки подібної “експертизи” у заяві, спрямованій у поліцію щодо незаконних дій Діденка:

фот6

Як завжди, правоохоронці діяли без реальних підстав. Накат силовиків, як повелося, завершився нічим.

Кричущі фальсифікації Діденка, які ледь не коштували свободи і відібрали багато нервів у невинних людей, спонукали посадових осіб Департаменту гуманітарної політики звернутися з офіційною скаргою до Мін'юсту.

фот7

“Висновок судового експерта Діденка Л.М. … від 08.07.2020 р. за результатами проведення будівельно-технічної експертизи складено з грубим порушенням вимог нормативно-правових актів з питань судово-експертної діяльності…” – зазначено у документі.

Як виявилося, будівельно-технічна експертиза Діденка була написана взагалі без належних підстав, зокрема, без ухвали слідчого судді. Знову - явна ознака роботи "на замовлення". Коли горе-експерт у міру своїх здібностей, часто дуже незграбно підігнав факти і зробив висновки "експертизи" такі й так, як було потрібно "замовникам".

фот8

Діденко знехтував безліч вимог до проведення судової експертизи. Знову зробив недостовірні висновки з питань, які взагалі не входили до рамок будівельно-технічної експертизи, чим грубо порушив вимоги Інструкції про проведення судових експертиз, норми ст. 69 Кримінально-процесуального кодексу, ст.12 Закону про судову експертизу.

фот9

Крім того, Леонід Діденко склав експертний висновок з порушенням своїх повноважень, наприклад - давав висновки з питань товарознавчого та економічного профілю, огульно заявляючи про нібито “завищення цін”, але не наводячи жодних виразних доказів, що заслуговують на довіру. Крім того, у своїх "укладаннях" горе-експерт "не помітив" (!?) цілу низку документів. які мали важливе значення. Нарешті, припустився безліч ляпів, огріхів та помилок. Невже складав "експертизу" "на коліні"?

Крім звернення до Мін'юсту заяву про вчинення кримінального злочину “експертом” Діденка було подано до Соборного відділення поліції Дніпра, яке пізніше також зробило свої висновки щодо “експертиз” Діденка.

фот10

Маленька, але показова деталь. Пан Діденко вказує (а може навіть використовує) службовий кабінет у будівельній академії як “місце проведення експертизи”. Виходить, що формально горе-експерт використовує приміщення/майно вишу для отримання додаткового заробітку. І паралельно - дискредитує шановний навчальний заклад, пишучи у стінах вузу на замовлення фейкові “експертизи” з кричущими порушеннями.

фот11

Втратив репутацію та отримав строк

Численні порушення Діденка стали приводом для кількох розглядів уже у столиці – Центральній експертно-кваліфікаційній комісії Міністерства юстиції України.

фот12

Як ми зазначали, на початку “експерта” притягли до дисциплінарної відповідальності. Потім – призупинили дію його свідоцтва. А після київські колеги взагалі анулювали цей документ.

фот13

Що ж, це правильно - не варто видавати за “експертизу” маревні фейки. Не личить мати серйозний статус людині, яка проміняла репутацію і повагу на “заказуху” за тридцять срібняків, пишучи “висновки” за важливими та потрібними для городян багатомільйонними проектами, навіть не виїжджаючи на місце. Не кажучи вже про те, що через такі “експертизи” безліч людей, які допитово виконують свої обов'язки, можуть втратити роботу, а то й свободу. Мабуть, і в Мін'юсті усвідомили, що діяльність Леоніда Діденка ганьбить і їхнє відомство, і інститут судової експертизи та систему правосуддя як такі.

Скільки мотузочці не витися - кінець все одно прийде. Так і в цій історії - вже в листопаді 2022 року, після розслідування кримінальної справи і судового процесу "експерта" Діденка спіткало те, для чого його "роботу" замовляли для інших - справжнісінька кримінальна відповідальність.

Вчинені Діденком правопорушення розслідували співробітники Соборного райвідділу поліції. Матеріали було передано до суду.

фот14

Жовтневий суд Дніпра встановив, що обвинувачений вчинив кримінальний злочин згідно з частиною 2 статті 384 КК України (Введення в омана суду або іншого уповноваженого органу). Суд підтвердив: як і було зрозуміло з самого початку, “експертизи” (зокрема з приводу ремонтів у школах Дніпра) Діденко склав із дуже серйозними порушеннями. При цьому через його експертну “липу” невинних людей могли відправити за ґрати.

фот15

Вже позбавлений свідоцтва “експерт” визнав провину (!), пішов на угоду з прокурором та отримав відносно м'який вирок за все скоєне – два роки позбавлення волі (з випробувальним терміном на один рік).

фот16

Замість післямови

Висновок із цієї історії такий: здоровий глузд і справедливість рано чи пізно перемагають. А такі, як Діденко, який на старості років проміняв добре ім'я на, попросту кажучи, хабарі за фейкові “ув'язнення”, та всі інші липові “експерти”, квазі-”аналітики” чи псевдо-”активісти”, які годуються від неохайного бізнесу, місцевої мафії або нерозбірливих у засобах та методах силовиків, як мінімум, втратять репутацію, як максимум – свободу. Ті, хто навмисне, з жадібності, залежності чи марнославства завдають шкоди дніпрянам та рідному місту – неминуче відповідатимуть перед людьми та за всією суворістю Закону.