У Польщі готують жорсткі зміни для біженців з України: деталі

maxresdefault - 2024-05-09T035223.136

Скорочення пільг та нові зобов’язання. Польща змінює правила для українських біженців. В уряді запевняють: допомагатимуть і надалі, але жорсткі нововведення потрібні для прозорості. Про життя у Польщі журналістам ДніпроTV розповіла українка, яка нині там перебуває.

Шукати прихисток у Польщі була вимушена Анастасія. Дівчина мешкала у Скадовську. Коли почалася велика війна знаходилася при надії.

“У мене були родичі, які вже 6 років жили у Польщі. Був чоловік в Польщі. Я також виїхала туди, 26-го числа я вже була на кордоні. Спочатку я отримала одноразову допомогу біженцям з України у розмірі 300 злотих. Тоді я ще була вагітна, на дитину не отримувала виплат. І ось більше жодних виплат я не отримувала”, – розповіла Анастасія Нурова.
Спочатку грошей вистачало, заробляв і чоловік. Втім потім він добровільно став на захист Батьківщини. У чужій країні дівчина залишилася одна.

“Я намагалася влаштувати дитину в садочок, але це виявилося дуже дорого. Вартість садка сягає 600 злотих на місяць, не рахуючи харчування, за яке потрібно платити окремо – 100 злотих. В результаті, на кишенькові витрати дитині залишається лише 100 злотих. Перший рік дитина майже не ходила до садка через хворобу, але все одно за нього доводилося платити”, – ділиться Анастасія.
Жити на одні виплати майже неможливо. Втім знайти роботу одній жінці з дитиною вкрай важко.

“Я думаю, що, можливо, цього року повернуся додому, бо тут дійсно важко. З роботою складно: або ти працюєш по 12 годин на добу, не маючи ні вільного часу, ні сил, або працюєш по 8 годин, але заробляєш лише на їжу та найнеобхідніше”, – каже Анастасія.
З іншого боку – напруга у суспільстві. Не всі поляки радушно налаштовані.

“Поляки часом поводяться агресивно стосовно нас. Є такі випадки. Наприклад, одного разу я став свідком ситуації, коли п’яний поляк вигукував лозунги “Їдьте додому!” та інші образливі слова”, – зазначила вона.
Водночас у Польському уряді планують ввести зміни у наданні допомоги українським біженцям. Зокрема виплати за програмами “800 плюс” та “Добрий старт” надаватимуть тільки за умови офіційного влаштування дитини у польську школу. Виняток – якщо ті не досягли відповідного віку.

“Ми робимо нашу систему сильнішою та прозорішою! Україна буде підтримувати своїх громадян, які змушені були тікати від війни та знайшли притулок у Польщі. Але ми очікуємо чітких і зрозумілих правил. Все це закріплено в законі, який сьогодні ухвалив уряд”, – повідомив віцепрем’єр-міністр, голова Міністерства оборони Владислав Косіняк-Камиш.
Також для українців є можливість зміни статусу: нині тимчасовий захист діє тільки до трьох років. Для цього треба актуалізувати свої дані.

“Щоб зареєструватися як тимчасовий прихисток, переселенцям необхідно одразу після приїзду з’явитися до адміністрації міста та зареєструватися за місцем проживання. Раніше на це давалося 30 днів. Друга можливість – отримати тимчасову посвідку на проживання на території Польщі. На даний момент таку посвідку можуть отримати лише ті, хто офіційно працевлаштований або має свою діяльність. Третє – відміна виплати за проживання для осіб старше 40 років. Проте, масові об’єкти для громадян України, такі як пансіонати, хостели та готелі, продовжують функціонувати на весь період тимчасового прихистку до 30.09.2025 року”, – сказала працівник відділу адміністративних послуг Міської Ради міста Владиславово Юлія Шибіцька.
Думки щодо цього законопроекту різні. З одного боку, він сприяє інтеграції українських дітей у польське суспільство, з іншого – зменшує пільги для громадян України.Набути чинності зміни мають з 1 липня.

Джерело: ДніпроTV.