В Україні злетить тариф на електроенергію: коли очікувати підвищення

pidvishhennya-tarifiv-na-elektroenergiyu-v-ukrayini-amp

Питання тарифів на електроенергію залишається одним із найактуальніших для українців. Наразі триває дискусія щодо можливого перегляду вартості на світло. Експерти прогнозують зростання цін для населення. На скільки вони можуть підвищиться та як заощаджувати на цьому, про це детальніше розповість «Дніпро Оперативний». 

Як зміниться тариф на електроенергію в Україні у 2024 році

Вартість електроенергії для українців у 2024 році може істотно збільшитися. Про це заявив народний депутат, член парламентського Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк. За його словами, ціна на електроенергію для українців у 2024 році може зрости вдвічі. 

Наразі тариф на електроенергію для населення становить 2 гривні 64 копійки за кіловат-годину, але прогнозується його зростання до 6 гривень, така ціна є ринковою. 

Причини підвищення тарифів

Зростання обумовлене кількома факторами:

 • Війна в Україні: російська агресія завдала значної шкоди енергетичній інфраструктурі країни, що призвело до збільшення витрат на її відновлення.
 • Зростання цін на енергоносії: світові ціни на газ та вугілля, значно зросли протягом останнього року.
 • Дефіцит електроенергії: в Україні спостерігається дефіцит електроенергії, що зумовлює зростання цін на оптовому ринку.

Нардеп додав, що лібералізація тарифів на енергоресурси матиме ряд позитивних наслідків. Припинення дотування населення, дозволить заощадити значні кошти. Дві держкомпанії, "Енергоатом" та "Укргідроенерго", зможуть:

 • почати добудову 3-го та 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС. Ці блоки допоможуть Україні збільшити виробництво електроенергії та зменшити залежність від імпорту.
 • "Укргідроенерго" зможе розпочати будівництво Канівської ГАЕС. Ця електростанція потужністю 1000 МВт буде мати значний вплив на енергетичну безпеку України. Її будівництво оцінюється в 1,2 млрд доларів.

Також Нагорняк нагадав про лист Білого дому, в якому перераховані необхідні зміни для продовження отримання фінансової допомоги від США. Одним із ключових пунктів цього переліку є лібералізація тарифів на електроенергію та природний газ. 

Він підкреслив, що таке рішення є складним і непопулярним, але воно необхідне для стабілізації енергетичної системи України.

Важливо зазначити, що остаточне рішення буде приймати Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Як зменшити витрати на електроенергію

1. Оптимізація освітлення:

 • Вимикання освітлення: при виході з приміщення вимикайте джерела штучного освітлення. Це дозволить максимально економити електроенергію, не витрачаючи її на освітлення пустих кімнат.
 • Використання природного освітлення: за можливості, використовуйте природне освітлення замість штучного. Це дозволить значно знизити споживання електроенергії протягом дня.
 • Не вмикайте одразу кілька потужних приладів

2. Використання енергоефективних приладів:

 • При виборі нового обладнання шукайте пристрої з етикеткою Energy Star. Ця етикетка свідчить про відповідність приладу жорстким стандартам енергоефективності, встановленим Агентством з охорони довкілля США.
 • Відключення електроприладів від мережі: коли електроприлади не використовуються, їх рекомендується відключати від розетки. Це дозволить уникнути "фантомного навантаження", коли прилад, будучи вимкненим, все одно споживає невелику кількість електроенергії.

3. Оптимізація температурного режиму:

 • Встановлення оптимальної температури: встановіть термостат на більш низьку температуру взимку (близько 18°C) та більш високу температуру влітку (близько 25°C). Кожен градус зниження температури взимку може економити до 5% на рахунках за опалення.
 • Утеплення будинку: утеплення стін, даху та вікон дозволить значно знизити втрати тепла взимку та зберегти прохолоду влітку. Це призведе до значної економії коштів на опаленні та кондиціюванні.

4. Регулярне обслуговування систем:

 • Регулярне обслуговування систем опалення та кондиціювання повітря допоможе їм працювати максимально економно та ефективно.
 • Перевірка та ремонт електропроводки: слід регулярно перевіряти електропроводку на наявність пошкоджень та замикань, які можуть призвести до невиправданих втрат електроенергії.

5. Використання альтернативних джерел енергії

Які альтернативні джерела електроенергії можна використовувати

 • Перехід на світлодіодні лампи: заміна ламп розжарювання або люмінесцентних ламп на світлодіодні (LED) аналоги дозволить економити до 75% електроенергії. Світлодіоди також мають значно більший термін служби, що робить їх більш вигідними в довгостроковій перспективі.
 • Сонячна енергія перетворює сонячне світло на електроенергію. Це чисте та відновлюване джерело енергії, яке може використовуватися як для приватних будинків, так і для великих підприємств.
 • Вітрова енергія. Вітряні турбіни перетворюють енергію вітру на електроенергію. Це ще одне чисте та відновлюване джерело енергії, яке може використовуватися для генерації великої кількості електроенергії.