Відновлення після поранення: як працює протезне підприємство

reabilitatsiy-nyy-tsentr-Nezlamni_1

Щодня через широкомасштабну війну, яку рф розв’язала проти нашої країни, багато українських воїнів зазнають важких поранень та бойових травм. Деякі призводять до ампутацій. У Дніпрі, на держпідприємстві, військових навчають ходити за допомогою протезів. Завдяки новим технологіям це можна зробити в коротші терміни, ніж колись.

Андрій Гарюшин військовослужбовець 25 окремої повітрянодесантної бригади. Контракт підписав після нового року. Отримав поранення при штурмі на Луганщині. Під час відбиття атаки росіян, потрапив під ворожий вогонь.

“Ми якраз поверталися, робили зачистку, і в цей момент попали під мінометний обстріл. Ну, конкретно я, попав під мінометний обстріл. А там мене вже хлопці витаскували, евакуювали”, – розповів військовослужбовець Андрій Гарюшин.
Нині чоловік перебуває в одному з центрів протезування Дніпра. З ним працює ціла команда фахівців.

“Займався з культьой, щоб не було не контрактури, нічого такого. Сергій Андрійович допомагав, якраз казав, що робити. Старалися прибрати фантомні болі, працювали з дзеркалом, розминали ногу, потім з’явився протез, почав вчитися ходити в протезі. Казали, як правильно ходити”, – каже він.
Зараз в Андрія тренувальний протез, але скоро замінять його на постійний. Але все ще є складнощі в опануванні. Спеціалісти при реабілітації залучають різні підходи та методики, аби підготувати людину до різних обставин.

“Готуємо пацієнта за допомогою фізичної терапії, пацієнт повинен бути витривалим. Тобто займаємося з ним різноманітними вправами. Є у нас підйомники, які нам допомагають. Для пацієнта дуже важлива вертикалізація. Щоб він на це навантаження реагував оптимально”, – зазначив спеціаліст з фізичної реабілітації Сергій Литвиненко.
Андрій захищає країну з березня 2022 року в 110 механізованій бригаді. Виконував завдання на Донецькому напрямку. Рік тому отримав поранення, наїхавши на протитанкову міну. До серпня цього року проходив лікування у Вінниці.

“Складний процес був в лікуванні, в мене дуже багато поранень. Одна, друга нога, пересадка шкіри, дуже багато операцій переносив саме в процесі відновлення саме під протезування. Саме протезування, воно нормально проходить, відносно нормально. Боляче нозі, протягом тижня я отримав навчальний протез і все потроху починаю ходити”, – розповів військовослужбовець Андрій. 
Чоловік каже, скоріш відновитися його мотивує сім’я. Для швидкого одужання важлива й психологічна допомога після поранення.

Протезист супроводжує пацієнта або безпосередньо з етапу ампутації, або з наступного дня. Це дозволяє швидше опанувати протез.

“Індивідуально прописується для кожного пацієнта, дивлячись, чи це політравма, чи це лише травматична ампутація, чи мінно-вибухова, чи остеомієліт. Тобто, враховуючи це все, мультидисциплінарна команда, до якої входять не тільки протезисти, а і технологи, фізичні терапевти та лікарі ФРМ, травматологи, хірурги, і разом приймається індивідуальна програма реабілітації, шлях в який буде робитися щось в першу чергу, щось потім”, – зазначила інженер протезист Ірина Ткач.
Повномасштабна війна примножила кількість ампутацій й суттєво змінила роботу протезистів.

“Ми, наприклад мали досвід роботи з 2014 року з міно-вибуховими травмами, але вони були іншого характеру, їх було в рази менше, це якісь 10 були травм. Зараз ми можемо відкрито говорити про сотні та тисячі. Зараз дуже багато, ніколи так не дуло в Україні, ампутації верхніх кінцівок, це високі ампутації, будемо говорити відверто, часом через евакуацію і високо накладені турнікети. Це подвійні ампутації, – додала Ірина Ткач.
Завдяки співпраці з іноземними колегами протезисти мають усі необхідні компоненти аби скоротити час очікування на якісний протез.

Для Дніпра та України важливо мати якісні свої центри реабілітації та протезування. Оскільки боєць отримує допомогу вдома, кажуть фахівці.

За матеріалами Дніпро ТV