Як голова Дніпропетровської облради Лукашук склав з ОПЗЖ корупційний "шлюб за розрахунком"

лукашук

У Дніпропетровській обласній раді склалася коаліція з провладної партії та "уламків" ОПЗЖ. Куратором більшості є голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук, повідомляє Gorsovet з посиланням на OBOZREVATEL.

До 25 листопада 2022 року правою рукою Лукашука офіційно був Геннадій Гуфман, голова другої за кількістю депутатів фракції та лідер обласного осередку ОПЗЖ. За день до цього під тиском обуреної громадськості "намісник" Медведчука на Дніпропетровщині написав заяву на звільнення з посади першого заступника голови облради. Обласні обранці відставку першого заступника ухвалили, але фактично Гуфман та його "депутати забороненої партії" продовжують давати голоси за потрібні для Лукашука рішення . У чому легко переконатися – достатньо переглянути протоколи засідань та поіменне голосування депутатського корпусу. Навіщо обласним депутатам від президентської партії та Миколі Лукашуку цей, хай і фактично гарантуючий потрібний результат на сесіях, але з певних часів вельми токсичний альянс? – Так просто вигідно. Навіть не просто вигідно, а ДУЖЕ вигідно! Подробиці – у першій частині розслідування.

Як стверджується в розслідуванні, лише за минулий рік із бюджету Дніпропетровської області понад 700 мільйонів гривень пішло на поповнення статутних фондів комунальних підприємств обласної ради. Значна частина цих засобів – вливання або у відверто марні структури, на кшталт концертних дирекцій та непрацюючих центрів підтримки малого бізнесу, ще більше – у старі-добрі "схеми" у сфері будівництва та ЖКГ. Особливе місце посідає КП "Дніпротеплоенерго".

Понад 100 мільйонів гривень із бюджету за півтора року пішли в трубу

КП "Дніпротеплоенерго" – штучно створений Дніпропетровською обласною радою монополіст на ринку теплових послуг. Свого часу під його крило загнали до цього котельні всіх бюджетних організацій: місцевих адміністрацій, шкіл та інтернатів, лікарень, санаторіїв, будинків культури і т.п.

В розслідуванні зазначається, що при величезному штаті в 350 осіб, заявленому на офіційному сайті підприємства, КП "Дніпротеплоенерго" ще й має розважену систему з більш ніж десятка дочірніх підприємств: "Західтеплоенерго", "Східтеплоенерго", "Північтепломережа", "Васильківка теплоенерго" тощо .д. З початком головування в облраді Миколи Лукашука практично на кожній сесії до статутних капіталів "Дніпротеплоенерго" та його дочірніх структур нібито вирушають десятки мільйонів бюджетних гривень.

Розслідувачі наводять кілька таких конкретних прикладів за 2021 рік.

Сесія 5 листопада 2021 року. Статутні капітали підприємства зростають на 47 мільйонів.

1

Сесія 21 грудня 2021 року. Понад 30 мільйонів – у скарбничку тепловиків.

2

Сесія 25 листопада 22 року – і ще 10 мільйонів у "уставник".

3

Згідно з цими матеріалами, за один лише минулий рік бюджети головного теплового підприємства та його "дочок" поповнилися за рахунок державного бюджету на 87 мільйонів гривень.

Як зазначається в розслідуванні, структури "Дніпротеплоенерго" не опалюють житловий фонд, а просто збирають гроші з бюджетних організацій. Абсолютно всі його клієнти – бюджетні організації, оплата комунальних послуг яких є захищеною статтею фінансування з бюджету громади і має 100% фінансування та оплату. Тобто, на відміну від підприємств, які опалюють комерційних клієнтів та населення, тепловики облради не мають проблеми з боргами за поставлене тепло. Тобто теоретично зібраних грошей з лишком має вистачати і на оплату послуг Нафтогазу, і на зарплати, і на отримання прибутку.

"За фактом маємо підприємство з роздутими штатами ( 350 осіб, з численними дочірніми організаціями ) та божевільні дотації з обласного бюджету", – стверджують розслідувачі.

Більше того, попри отримані оплати за свої послуги за захищеною бюджетною статтею, підприємства "Дніпротеплоенерго", як випливає з листа ДК "Нафтогаз Трейдинг", "забувають" перераховувати оплату за газ. Розрахунок за блакитне паливо перед постачальником - на дуже сумному рівні - від 14 до 30 відсотків.

45

Тобто навіть при по суті 100%-х оплатах за свої послуги та величезних затримках оплат за газ, комунальний монополіст та його дочірні підприємства постійно перебувають нібито у "тяжкому матеріальному становищі" і потребують регулярних вливань з обласного бюджету. Дивно, чи не так?

Арифметика починає складатися, коли розібратися, як витрачають свої гроші "Дніпротеплоенерго" та його "дочки", і стає зрозуміліше, чому бюджетні мільйони "вилітають у трубу". Схоже, тут просто крадуть десятками мільйонів.

В розслідуванні стверджується, що лише скромна "Васильківкатеплоенерго" роздає бюджетні підряди сумнівним фірмам-пустушкам. Як приклад наводиться цей тендер : майже півмільйона гривень за "випробування автоматики на котлах" вирушили на рахунок компанії "Укргазинжиніринг". "Укргазинжиніринг" – фігурант кількох журналістських розслідувань як компанія, яка бере участь у картельних договірняках разом із фірмами-клонами (наприклад, прокурор м.Сум вимагав арешту майна компанії за розкрадання з бюджету на понад 100 млн грн у 2016-2019 рр. ). Тим часом, "Укргазинжиніринг" отримав від дочірніх структур "Дніпротеплоенерго" майже 5 мільйонів гривень лише цього року, стверджується в розслідуванні.

Також у лютому цього року КП "Дніпротеплоенерго" та його "Східтеплоенерго" нібито трохи більше мільйона гривень віддали однорічній приватній фірмі з Підгородного ТОВ "КП "Збутенергосервіс" за передачу показань приладів обліку газу на… своїх же підприємствах і ще понад півмільйона – за оренду ( !) обладнання для диспетчерських котелень і ще 600 тис ним же – за послуги диспетчерського управління котелень, тобто, якщо вдуматися: за роботу, яку теоретично легко можна було б організувати внутрішніми розпорядженнями за своєю ж структурою (згадуємо штат підприємства!) і в рамках функціональних обов'язків співробітників, з бюджету випливло 1,7 мільйона і ще без копійок 0,6 млн пішло за оренду обладнання, яке потрібне підприємствам на постійній основі, йдеться в розслідуванні.

Ще одна нехай і невелика, але цікава стаття витрат обласних тепловиків – юридичний супровід.

Як приклад розслудувачі наводять отримання Гладієм Олександром Васильовичем поспіль на юридичний супровід від дочірньої компанії Дніпротеплоенерго – ДП "Васильківкатеплоенерго" на суму 258 тисяч гривень на рік. Він же кандидат від партії ОПЗЖ на минулих місцевих виборах.

"Васильківкатеплоенерго" нещодавно замовило на 275 тис. грн (!) юридичних послуг у фірми з гучною назвою ІСУ Лоєрс, якою керує вже відомий у ЗМІ Іван Герасименко. Це людина "з орбіти" колеги по фракції Лукашука.

І найпарадоксальніше: навіть відносно дрібні закупівлі у тепловиків Дніпропетровської обласної ради відбуваються, з м'яко кажучи, величезними дивностями.

У розслідуванні стверджується, що у вересні цього року "Західтеплоенерго" закуповує два котли NAVI 100 ВС за 484 тисячі гривень у ТОВ "Абетка тепла". Ця фірма "прописана" у звичайній житловій квартирі у Дніпрі і є посередником.

6

А ці ж котли легко можна купити у виробника по 99 тисяч гривень, або й того дешевше, а не по 240 тисяч за штуку.

7

Ідемо далі: у виробника ціна водонагрівачів OKC 200 NTR/BP - 29 тисяч гривень, DRAZICE ОКС 500 NTR/ВР – 52 тисячі. А від "Абетки тепла" ці два бойлери коштували "Західтеплоенерго" 168 тисяч гривень. Це – так само вдвічі вище за ринкову ціну. Ще приклад: насос Lowara 1SV19F011T комунальне підприємство "Східтеплоенерго" у "Абетки тепла" купує по 47 тисяч 599 гривень. Той же товар у дистриб'юторів – трохи більше 25 тисяч. Таким чином, можна стверджувати, що на одних "дрібних" "котлах-бойлерах-насосах"(!) підприємства тепловиків облради ціни завищені в 2-3 рази.

Розслідувачі також ствнрджують, що регулярно "отоварюються" у цього, м'яко кажучи, недешевого, посередника багато підприємств обласної ради

І так - практично у кожному тендері та в кожній закупівлі комунального монополіста "Дніпротеплоенерго" та його дочірніх підприємств. І це лише в тій частині, сумнівність яких зрозуміла навіть для звичайного оглядача.

"Помноживши кількість закупівель на кількість дочірніх підприємств, можна зрозуміти, чому потрібні постійні дотації і в чиїх кишенях вони осідають. Чи варто говорити, що "на коло" "у трубу" тепловиків щороку відлітають десятки мільйонів гривень?", – зазначають розслідувачі.

Питання до керівництва облради є не тільки щодо "Дніпротеплоенерго", за допомогою якого, схоже, створили величезний, постійно потребуючий бюджетних "дровишок" і одержуючи їх, справжнісінький корупційний котел. Практично на поверхні, - куди не тицьни, - й інша суперечлива логіці "господарська діяльність" комунальних підприємств.

У розслідуванні йдеться про сумнозвісне КП "Фармація", яке раніше фігурувало у скандалах із продажу ліків за завищеними цінами. Але є в цього КП нібито ще одна сфера діяльності – здача в оренду приміщень (як правило, у лікарнях та амбулаторіях) для аптек та аптечних пунктів.

"Тільки ось офіційна виручка від здачі майже 14 тисяч квадратних метрів цілком собі комерційно привабливих об'єктів - дуже скромна. А саме – всього близько 60 000 грн !. Ще раз вдумайтеся: чотирнадцять тисяч квадратних метрів у профільних медичних закладах приносять виручки менше ніж 4 грн. за квадратний метр. Думаємо, за такою ціною у підприємства має бути черга з орендарів навіть у такий непростий час.

Проте, переможець в аукціонах КП "Фармація" в більшості випадків - одна й та сама аптечна мережа: ТОВ "Лінда-Фарм". Наприклад, аптечний кіоск у лікарні обласного підпорядкування та обласного ж значення, із значним "людиопотоком", на вулиці Космічній у Дніпрі, КП "Фармація" здає за ціною... 1500 гривень на місяць. І такі "непрямі ціни" - фактичних у всіх об'єктів", – йдеться в розслідуванні.

89

Якщо ж на аукціонах з'являються інші учасники, ТОВ "Лінда-Фарм" "збиває" контракт у судах. Також учаснику, що виграв, фізично перешкоджають зайняти приміщення, стверджують розслідувачі.

Не обходиться у господарствах облради і без старого доброго кумівства. Так, 1 червня 2021 року комунальне підприємство обласної ради "Експлуатація автомобільних доріг" змінює керівника. Тимчасово виконуючим обов'язки (терміном на два місяці) Микола Лукашук призначає Птицина Дениса Євгеновича. Дивовижний збіг: людина з таким ім'ям товаришує з братом голови обласної ради, про що свідчать сторінки у соціальних мережах. Більше того, судячи з цих соцмереж, Денис Птіцин "репостит" відвертих антисемітів і сепаратистів, а також є шанувальників численних теорій змов.

10

11

З тимчасово довіреного йому КП Денис Птіцін, судячи з даних реєстрів, не пішов досі. До речі, незважаючи на гучну назву "Експлуатація автомобільних доріг", до обслуговування та ремонту дорожнього покриття це підприємство, схоже, має мало відношення. У всякому разі, судячи з відкритих даних, масштабних підрядів та закупівель підприємство не проводить. Іноді орендує автомобілі для перевезення, іноді проводить дрібні ремонти та купує бензин. Майже всі закупівлі – до 50 тисяч гривень, що дозволяє обходити систему публічних закупівель та укладати договори безпосередньо із самостійно обраним підрядником. Не дуже зрозуміло, наприклад, навіщо підприємству, що номінально займається обслуговуванням автодоріг, рекламні послуги. Тим не менш, воно їх купувало у компанії ТОВ "Гугл". Тому що, незважаючи на ці послуги, про діяльність підприємства Птицина в цілому не відомо практично нічого. Портал Youcontrol знаходить КП під управлінням Дениса Птіціна досить неблагонадійним. Йому, як і багатьом КП ДОС, навіщось потрібні адвокатські послуги, яке його підприємство закуповує в одного з улюблених підрядників свого засновника - в адвокатського об'єднання "Фенікс". До речі, дана юридична контора, яка має власників із Кривого Рогу, почала брати підряди від багатьох підприємств обласної ради якраз із початком каденції Миколи Лукашука та депутатського корпусу 8 скликання. За півтора року – на майже 2 мільйони гривень.

12

Це – лише кілька прикладів, яких є незрівнянно більше при ретельнішому аналізі лише у мізерних відкритих джерелах. Схоже, що все зроблено досить вміло і з грамотним розрахунком. Десятки КП, тисячі закупівель – десь на значні суми, десь на "гроші малі", - напевно, у НАБУ та САП зараз є справи і більші, і важливіші, і в деякому сенсі простіші в їхньому розслідуванні.

Але, на жаль, 14-мільярдний бюджет Дніпропетровської області так і "вимивається" сотнями мільйонів : десь на сумнівних послугах, десь на втраченому прибутку, десь – на купівлі "золотих" бойлерів та на численних допорогових закупівлях, які із запровадженням воєнного стану стало проводити ще простіше. Мабуть, саме тому Миколі Лукашуку і потрібна тверда стійка більшість, хоч із ОПЗЖ, та хоч із чортом лисим – на кону сумарно – мільярди, які можна "освоювати" безпечно і практично без жодного ризику. Принаймні поки що.

І сумно, що навіть війна не змогла зупинити хронічну і, судячи з усього, епідемію клептоманії, що успішно передається у спадок у Дніпропетровській обласній раді. Про те, що вона – абсолютно аморальна і злочинна у країні DASH, що воює, навіть говорити зайво. Безмовно спостерігати за тим, як політичні трупи з партії, яка багато років підтримується країною-агресором, допомагають "фінансово відбутися" новим "лідерам" - блюзнірсько ніяк не меншою мірою.

Тому розслідування буде продовжено, і про інші подвиги "обласних бійців за корупцію" і про те, що ж в обмін на просування потрібних рішень отримують від обласного керівництва Геннадій Гуфман та його "депутати-заборонники" ми розповімо у наступному матеріалі.