Як оформити спадщину у 2025 році

na-previu

За законодавством, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, а часом відкриття вважається день смерті або день, коли власника майна визнано померлим. На те, щоб прийняти спадщину в українців є 6 місяців. Про те, як отримати спадщину в умовах війни – читайте в матеріалі «Нашого міста».

За інформацією міністерства юстиції, якщо місце проживання померлого невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого чи рухомого майна. 

«Часом відкриття спадщини вважається день смерті спадкодавця або день, з якого спадкодавця оголошено померлим, незалежно від часу державної реєстрації смерті», – пояснили в Мін’юсті.
Оголосити когось померлим може лише суд, а свідоцтво про смерть у таких випадках видається, коли рішення набрало чинності. 

Які строки прийняття спадщини
Для прийняття спадщини чи відмови від прийняття спадщини встановлюється строк у 6 місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Нагадаємо, що спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини. Якщо смерть настала на окупованій території, то місцем відкриття спадщини буде місце подання першої заяви до будь-якого нотаріуса.

Як оформити спадщину
Щоб отримати спадщину, потрібно надати такі документи:

паспорт того, хто має отримати спадщину,
ідентифікаційний код,
свідоцтво про смерть,
документи, що підтверджують родинні зв’язки з померлим або заповіт.
Якщо впродовж 6 місяців не вдалося заявити про свої права на спадщину, то у цьому разі потрібно звернутися до суду. В суді визначать, чи були причини пропуску поважними, наприклад, через хворобу чи службу в ЗСУ. На підставі доказів суд може поновити терміни для прийняття спадщини.

Чи можна прийняти спадщину, перебуваючи за кордоном
В Мін’юсті пояснили, що якщо на території України відкрилася спадщина, а спадкоємець виїхав за кордон, то така особа може звернутися до посольства/консульства України у державі її перебування та засвідчити свій підпис на заяві про прийняття спадщини.

Також, засвідчити заяву про прийняття спадщини можливо у нотаріуса іноземної країни із подальшим проставленням апостиля на такому документі. Далі така заява може бути надіслана поштою до нотаріуса на території України, внаслідок чого буде відкрита спадкова справа у загальному порядку.