Як отримати лікарняний лист українцю дистанційно: поради та інструкції

e-likarnyanii-optimized

Не поспішайте йти в поліклініку, якщо відчули нездужання. В Україні можна оформити лікарняний лист дистанційно, без особистого візиту до лікаря. Це зручно, економить час і береже ваше здоров'я, адже не потрібно контактувати з іншими хворими. Як це зробити та що для цього потрібно, детальніше розповість «Дніпро Оперативний».

Хто може оформити лікарняний дистанційно?


Пацієнтам з ознаками COVID-19, грипу або ГРВІ під час воєнного стану можна отримати лікарняний на 5 календарних днів дистанційно. Однак, якщо потрібно продовжити лікарняний на більш тривалий період, пацієнт має обов'язково з’явитися на прийом до лікаря. 

Як отримати е-лікарняний за телефоном?


Консультація з лікарем: пацієнт телефонує лікарю. Далі лікар опитує пацієнта та збирає інформацію про його стан.
Оформлення МВТН: лікар складає електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН). Він зберігається в електронній системі охорони здоров'я.
Повідомлення пацієнту: пацієнт отримує SMS-повідомлення з номером МВТН. Пенсійний фонд автоматично формує електронний листок непрацездатності (е-лікарняний) на основі медичного висновку.
Повідомлення роботодавцю: пацієнт повідомляє роботодавця номер е-лікарняного. Роботодавець може переглянути його в кабінеті страхувальника на вебпорталі Пенсійного фонду.

Виплата допомоги: роботодавець може здійснити виплату по е-лікарняному через 7 днів після його закриття.


Як закрити е-лікарняний?


У разі дострокового одужання:

Якщо ви одужали раніше, ніж зазначено в е-лікарняному, вам необхідно звернутися до свого лікаря.
Лікар огляне вас і, якщо підтвердить ваше одужання, створить новий медичний висновок (МВТН).
На основі нового МВТН ваш е-лікарняний буде закритий.


Закінчення строку дії:

Ваш е-лікарняний буде автоматично закритий у день, зазначений як дата закінчення дії.
Вам не потрібно нічого робити.


Як продовжити е-лікарняний?
 

Якщо пацієнту потрібно подовжити термін медичного висновку, йому обов’язково буде потрібно особисто прийти до лікарні. Там лікар може створити новий медичний запис та новий медичний висновок. Це можна зробити в будь-який день попереднього медичного висновку, включаючи його останній день, або за 2-3 дні до закінчення терміну. 

Лікар обирає категорію, вказує початок та тривалість нового періоду непрацездатності, додає пацієнта в медичний запис і створює відповідний медичний висновок в електронній системі охорони здоров'я.

Якщо пацієнт вже має активний медичний висновок, то новий висновок вважається продовженням попереднього. Пацієнт отримує SMS-повідомлення з новим номером медичного висновку, що підтверджує успішне оформлення. 

Як отримати виплати по лікарняному?


Фінансування допомоги при тимчасовій непрацездатності відбувається за заявою-розрахунком, яку роботодавець подає до Фонду через електронний лікарняний.

За допомогою роботодавця:

Роботодавець подає заявку-розрахунок до Фонду соціального страхування (ФССУ).
ФССУ перераховує кошти роботодавцю.
Роботодавець виплачує вам допомогу.
Безпосередньо від ФССУ (якщо роботодавець не може):

Зверніться до відділення ФССУ за місцем обліку як ВПО або реєстрації.
ФССУ нарахує допомогу і перерахує її на вашу картку.
Документи розглядаються і рішення про надання допомоги приймається протягом 10 календарних днів з моменту видання електронного лікарняного. Після цього бухгалтерія розраховує суму допомоги, формує заяву-розрахунок і передає її до ФССУ для оплати. На цей етап виділено не більше 5 робочих днів.

Що робити, якщо лікар відмовив у відкритті е-лікарняного?


Якщо лікар відмовився відкривати е-лікарняний, спробуйте спростувати обґрунтування відмови, звернувшись до адміністрації медичного закладу або до відповідних лікарських органів. Ви маєте право на медичний висновок про тимчасову непрацездатність, якщо ваш стан цього вимагає. 

Якщо вам не вдасться вирішити проблему на місці, вам може допомогти звернення до медичних органів контролю. Також розгляньте можливість звернення до іншого лікаря або медичного закладу для отримання іншої думки та відкриття електронного лікарняного.

За матеріалами Дніпро Оперативний.