Як підготувати плодові дерева до зими: поради експерта

photo_2022-10-28_15-59-49

Яким чином краще підготувати плодові дерева до зимового сну, аби вони й на наступний рік порадували вас урожаєм. Про це кореспонденту Gorsovet розповів молодий садівник Максим Рєпка з Кам'янського.

-Найперше питання про опале листя. Точиться багато дискусій, чи потрібно його прибирати, чи просто залишити до весни?photo_2022-10-28_15-59-10

- Щоб ви розуміли, я розкажу на прикладі, що відбувається з листям в саду восени і взимку. Зауважте, що листя, яке опало, не послужить уже мульчею. Воно намокає і щільно стискається, не пропускаючи повітря до коріння, і не дозволяє грунту випаровувати вологу. Це негативно впливає на рослини.

Крім того, на листі, яке опадає, часто залишають яйця і личинки шкідливих комах. З приходом весни вони прокинуться і відразу почнуть атакувати ваші дерева, які знаходяться поблизу.

Далі, якщо навіть на листі немає личинок, воно може бути вражене грибком. Спори гриба спокійно переносять зиму і, опинившись у грунті, з весни активно поширюються по саду.

У зимові місяці на деревах можуть виникнути сонячні опіки, через них бактерії, які добре себе почували у гнилому листі, потрапляють у стовбур і починають шкодити дереву.

- Це дуже слушна порада, адже багато хто використовує листя для утеплення якихось теплолюбних рослин, газонів.

- Про газон – це окрема тема, Якщо опале листя потрапляє на нього, воно випріває разом із ділянкою газону, на яку потрапило. У результаті на газоні з'являються залисини. Така трава відновитися самостійно вже не зможе: її потрібно видаляти і висівати нову.

Тому варіант залишити листя з плодових дерев в саду — не найкращий. 

- Що робити з опалим листям?

- Зібрати в компостну яму. Прибирати ділянку доведеться кілька разів, оскільки листя з дерев облітає в різний час. Відкладати процес теж не варто, так як сніг може випасти раніше, ніж облетить все листя.

Восени деревам потрібен не менший догляд, ніж навесні або влітку. Починайте обрізати їх вже зараз. Не відкрию секрет, що непочищені вчасно дерева частіше уражаються шкідниками, а лікування їх проводиться довго і складно.

Починати обрізку можна, коли опадає листя. У цей період соки з тканин рухаються повільніше, а значить дерево менше схильне до стресу. Не варто надто зволікати з обрізанням, щоб дерева встигли зміцніти до морозів. Якщо провести процедуру перед самими холодами, деревина підмерзне. Через це дерево ослабне і навіть може загинути.

Так, восени можна обрізати сливи, яблуні, груші. А іншим породам восени роблять тільки санітарну обрізку. А повноцінно процедуру проводять навесні.

- Є поради, як саме провести обрізку?

- Спочатку видаліть хворі, уражені шкідниками гілки, всохлі і зламані — проведіть санітарну обрізку. Видаліть кореневу поросль і вовчки, адже для плодоношення вони дереву не потрібні.

Видаліть слабкі, перехресні гілки і ті, які близько ростуть. Також видаліть гілки, що ростуть вгору вертикально, всередину і ті, які спрямовані вниз. Далі обробіть рани пастою, фарбою або будь-яким засобом з фунгіцидними властивостями.

Гілки, що ростуть перпендикулярно стовбуру, залишайте. Такі гілки найбільш урожайні. Намагайтеся обрізати так, щоб не було задирок кори. Після обробки одного дерева дезинфікуйте інструменти і тільки потім приступайте до роботи з іншим деревом.

Молоді рослини теж потрібно обрізати з їхнього першого року зростання. Пагони спочатку обрізають на висоті бажаного штамба. Потім з бічних пагонів вибирають такі, які стануть скелетними гілками.

- А чи варто вдаватися до хімічних обробок восени, і за якої температури це краще робити?

- Коли приходять нічні осінні заморозки, шкідники ховаються в кущах і складках дерев. Якщо ми проведемо обприскування вчасно, вони загинуть і не відкладуть яйця. Це значно знизить їхню популяцію, а значить навесні вони не зможуть зашкодити молодим листям і квіткам дерев.

Водночас восени слід вести боротьбу не тільки зі шкідниками, а й грибковими інфекціями. Проти бактеріальних заражень не працюють ні народні засоби, ні препарати. Доводиться лише видаляти уражені ділянки рослини, а потім спалювати їх. Шкідники зимують у кронах дерев, верхніх шарах грунту, тому для початку потрібно зайнятися прибиранням ділянки.

Щоб уникнути грибкових хвороб скористайтеся 3%–м розчином бордоської рідини. Обробляти можна не тільки плодові дерева, а й ягідні кущі, полуницю. Для боротьби з комахами візьміть  500–700 г карбаміду на 10 л води і обприскайте рослини.

Якщо потрібно не тільки обробити дерева для профілактики, але і локалізувати вже наявні заражені ділянки, використовуйте мідний купорос. 100 г препарату розводять в 10 г води. Такого розчину вистачить приблизно на 5 яблунь. Персик, абрикос, сливу обробіть розчином, приготувавши його так: 50 г препарату на 10 л води. Сприятливий темпетарурний показник – 3- 5 градусів тепла, при мінусових температурах робочий розчин втратить свою активність.

- Мінеральні чи органічні добрива? Що краще?

photo_2022-10-28_16-00-16

- Рослини після збору врожаю підгодовують. Перш за все це фосфор і калій. Не потрібно вносити азотовмісні добрива та комплексні. Восени рекомендується використовувати добрива в гранулах. Скільки їх потрібно — зазначено в рекомендаціях виробника. Рекомендується на важких грунтах зменшити рекомендовану дозу на 10–20%, а на легких — навпаки, збільшити, так як з такого грунту швидше вимиваються корисні мікроелементи.

Я б радив вносити гранули так: 1–2 ст.л. на 1 кв.м. Добрива розсипаємо, розпушуємо грунт і злегка перекопуємо. Якщо вносити органіку в пристовбурні кола, то тільки ту, яка повністю перепріла. Норма: 3–4 відра під молоді саджанці і 5–8 — під дорослі дерева.

Ще можна проводити вологозарядний полив, але нинішня осінь доволі щедра на дощі, тому я в обмежився цим видом робіт. А от замульчувати осінній сад раджу.

Є кілька варіантів мульчування під час осінньої підготовки саду: сіно, тирса та нетканий матеріал.

Один цікавий процес розповів мені старий садівник. Він порадив проводити загартовування кореневої системи, щоб дерева не постраждали від зимових морозів, якщо зима буде холодною, але безсніжною. Як загартувати дерева? Потрібно зняти верхній шар грунту навколо дерева не більш 3–5 см і зберігати його в сухому, прохолодному місці. Важливо загартувати холодом оголені корені, але не чекати приходу сильних морозів, щоб не нашкодити рослинам. Коли настануть перші морози, землю повертають на місце.

Чоловік запевняв, що такий захід загартує кореневу систему, вона звикне до холодів і взимку буде реагувати на них спокійніше. Проводити загартовування рекомендується для яблунь і груш.

- Від багатьох садоводів, дачників чула про проблему: зайці об'їдають кору. Що можна порадити?

- Щоб захистити дерева від гризунів і сонячних опіків, садівники часто використовують побілку. Її можна купити в магазині або зробити самому з 3 кг вапна, відра води і мідного купоросу (500 г).

photo_2022-10-28_16-00-21

Захищаємо від гризунів й іншими способами. Для цього стовбур до гілок обв'язуємо ялиновим гіллям голками вниз, крафтовом папером, будівельними бинтами або, на крайній випадок, старими колготками. Важливо лише не забувати вчасно зняти захист навесні, щоб кора не запріла. Найкраще купити пластикові сітки для цих цілей, які продаються в спеціальних магазинах, — вони пропускають повітря.

Раніше ми повідомляли, У Дніпрі змінює графік роботи один з маршрутів трамваю.

Філатов показав автобуси, які Дніпру передали підприємці, і закликав свідомий бізнес також допомагати місту