Як у Дніпрі дитячі садочки працюють в умовах війни
Восени минулого року у Дніпрі почали відкриватися дитячі садочки. Ті, в яких створені укриття, запрацювали в очному форматі. Але багато закладів все ще залишаються зачиненими, тож батьки дуже чекають на їх відкриття. Ще одна проблема, яка турбує багатьох: коли садочки у Дніпрі запрацюють повний день? Журналісти «Нашого міста» знайшли відповіді на ці та інші цікаві питання.
Нарешті можна гратися з однолітками
Варварі чотири роки, до дитячого садочка вона прийшла вперше. Дівчинка дуже рада, що в неї нарешті з’явилась нагода гратися та спілкуватися зі своїми однолітками.
– Донька дуже хотіла до діток, – розповідає Ірина Полежаєва, мама Варвари. – Вона мріяла дізнатись, що таке дитячий садочок. Їй тут дуже сподобалось – Варвара вже питає, коли прийде сюди знов. У перший ж день через повітряну тривогу довелось сидіти в укритті. Але я впевнилась у тому, що там є все необхідне: іграшки, вбиральні, аптечка. Садочок запрацював офлайн – і це чудово. Нарешті діти мають змогу бути разом та займатися різноманітними цікавими справами.
У дитячому садочку № 309 «Зернятко», до якого ходить Варвара, зараз працюють шість груп: три середні та три старші. Загалом це біля 90 малюків. Звісно, кожного дня цифра виходить різна, бо хтось захворів, хтось навпаки – одужав та повернувся до дитячого колективу. Інша малеча займається дистанційно.
Наш садочок відчинився 6 листопада 2023 року і почав працювати за графіком короткотривалого перебування, – зазначає Світлана Атоян, директорка дитячого садочка № 309. – Інші шість груп працюють дистанційно. Перш ніж брати дітей, ми неодноразово проходили тренінг з евакуації, розробили алгоритм дій під час повітряної тривоги. Укриття повністю відремонтували. В ньому є все необхідне, аби діти могли продовжити там заняття з вихователями.
Повний день будуть працювати після Перемоги
Сьогодні у Дніпрі працюють більш ніж 50 садочків і 7 шкіл, в яких є дошкільні відділення. Їх відвідують більше 2 тисяч дітей. Загалом понад 80 закладів поступово відкриються до кінця навчального року. Ще у 24 садочках будуть продовжуватись ремонти до вересня. Поки що діти можуть знаходитись у садочку тільки у першій половині дня. Це відбувається через те, що під час війни немає змоги організувати денний сон.
– Щодо режиму груп короткотривалого перебування, то зазначу: ми отримуємо листи від батьків з проханням зробити роботу садочків на повний день, – зізнається Олена Яковенко, заступник начальника управління освіти департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради. – Але в умовах дії воєнного стану це небезпечно. Бо уявіть собі: сигнал тривоги лунає, коли дитина спить. Її треба терміново розбудити, одягнути, вивести через вулицю в укриття – і все це під час загрози життю. Тож нині ми можемо лише пропонувати варіант, коли батьки приводять дитину на 4 години. Але віримо в перемогу України і сподіваємось, що скоро наші садочки запрацюють на повний день.
Можна брати з собою перекус
Чому в одних садочках очно працюють тільки старші групи, а в інших – також молодші? Справа в тому, що короткотривале перебування передусім розраховане на середній і старший дошкільний вік. Насамперед для того, щоб діти могли соціалізуватись та підготуватись до навчання в школі. Кількість дітей у групах короткотривалого перебування – до 15 чоловік. Якщо дозволяє площа укриття, до освітнього процесу в змішаній формі долучаються діти другої молодшої групи.
Зараз у Дніпрі діти перебувають тільки у групах короткотривалого перебування без харчування. А що робити, якщо протягом тих чотирьох годин, які дитина знаходиться у садочку, вона захоче їсти? Заборони щодо перекусів, принесених батьками, немає. Але задля того, щоб у дітлахів не було кишкових інфекцій та харчових отруєнь, краще брати з собою продукти, які не потребують особливих температурних умов зберігання та додаткової обробки – миття, чищення. Зазвичай адміністрація садочків дозволяє приносити з собою сухе печиво або хлібобулочні вироби з обмеженим вмістом цукру та без наповнювачів, синтетичних барвників, підсилювачів смаку. А також свіжі фрукти – яблука, груші – та овочі (наприклад, сиру почищену моркву). Також можна взяти з собою пастилу, пастеризований сік, сушені овочі, фрукти та ягоди.
Продовження та інші новини Дніпра читайте на сайті "Наше Місто".