Які ліки водіям не можна вживати за кермом: перелік та наслідки

zaboroneni-liki-dlya-vodiyiv-amp

Водіям, які сідають за кермо після вживання ліків, що знижують увагу та швидкість реакції, можуть очікувати серйозні наслідки, такі як кримінальна відповідальність. Які саме препарати не можна приймати перед поїдкою та чому це так важливо, детальніше розповість «Дніпро Оперативний»  

Перелік ліків, які не можна вживати за кермом

До заборонених препаратів відносяться: заспокійливі, антигістамінні препарати першого покоління, антидепресанти та інші психотропні препарати, ліки від заколисування, ліки, що містять кодеїн, очні краплі з атропіном, ліки від розладів ШКТ, що містять лоперамід.

За словами фахівців, якщо ви все ж таки вирішили прийняти ліки перед поїздкою, треба уважно ознайомитися з рецептом до препарату. 

Не можна приймати заспокійливі, які викликають сонливість, протипростудні чаї, (фармацитрон, фервекс, тощо), протиалергічні, за виключенням 3 та 4 покоління. Зауважу, що в оригінальних інструкціях до препаратів в кожній упаковці пишуть - застереження для тих, хто за кермом, тобто треба уважно читати інструкцію перед тим, як вживати препарат та сідати за кермо. Якщо в інструкції зазначено, що препарат може викликати побічні ефекти, які впливають на керування автомобілем, краще відкласти водіння до того моменту, коли ліки перестануть діятм, - додала фармацевт. 
У разі виникнення будь-яких побічних ефектів після прийому ліків важливо звернутися до лікаря. Він може допомогти вам визначити причину та призначити лікування.

Які ліки можуть викликати сонливість

Ліки, які можуть викликати сонливість, можна розділити на кілька груп:

Заспокійливі та транквілізатори. Ці препарати призначаються для лікування тривоги, безсоння та інших нервових розладів. Вони діють на центральну нервову систему, викликаючи розслаблення та сонливість. До цієї групи препаратів відносяться:

Фенобарбітал
Бромід натрію
Хлордіазепоксид
Лоразепам
Алпразолам
Діазепам
Антигістамінні препарати. Вони призначаються для лікування алергічних захворювань, таких як сінна лихоманка, екзема та астма. Ці препарати блокують дію гістаміну, який є речовиною, що викликає такі симптоми алергії, як свербіж, чхання та сльозотеча. Деякі антигістамінні препарати першого покоління, такі як дифенгідрамін, хлорфенірамін та доксиламін, також можуть викликати сонливість.

Антидепресанти. Вони діють на різні нейромедіатори в мозку, які впливають на настрій, емоції та поведінку. Деякі антидепресанти, такі як седативні трициклічні антидепресанти та деякі селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), можуть викликати сонливість.

Ліки від заколисування. Ці препарати призначаються для лікування заколисування, яке може виникати при подорожах на морі, воді або в автомобілі. Вони діють на вестибулярний апарат, який відповідає за відчуття рівноваги. Деякі ліки від заколисування, такі як дименгідринат та доксиламін, також можуть викликати сонливість.

Знеболювальне. Деякі ліки, такі як кодеїн та опіоїди, можуть викликати сонливість.

Очні краплі з атропіном. Ці краплі призначаються для лікування короткозорості, далекозорості та астигматизму. Вони розширюють зіниці, що дозволяє офтальмологу краще досліджувати очі. Очні краплі з атропіном також можуть викликати сонливість.

Ліки від розладів ШКТ. Ці препарати призначаються для лікування діареї, блювоти та інших розладів шлунково-кишкового тракту. Деякі ліки від розладів ШКТ, такі як лоперамід та діазепам, можуть викликати сонливість.        

Які ліки можуть порушувати координацію рухів        

Заспокійливі та транквілізатори.
Антидепресанти. 
Ліки проти заколисування. 
Знеболювальні.
Ліки проти розладів ШКТ

Які ліки можуть викликати інші побічні ефекти, що впливають на керування автомобілем

Крім сонливості та порушення координації рухів, деякі ліки можуть викликати інші побічні ефекти, які можуть впливати на керування автомобілем. До таких побічних ефектів належать:

Зниження концентрації та уваги. Це може призвести до того, що водій не зможе безпечно керувати автомобілем, оскільки не буде зосереджений на дорозі та не зможе швидко реагувати на небезпеку.
Уповільнення реакції. Водій не зможе швидко зупинити автомобіль чи уникнути зіткнення.
Зміни у сприйнятті. Це може призвести до того, що водій погано бачитиме дорогу або не зможе правильно оцінити відстань.
Запаморочення. У цьому випадку водій втратить рівновагу та не зможе керувати автомобілем.
Нудота та блювання. Водій почуватиметься погано і не зможе зосередитись на дорозі.

Наслідки вживання заборонених ліків для водіїв

Збільшення ризику аварій. Водії, які знаходяться під впливом заборонених ліків, мають більший ризик потрапити в аварію. Це пов'язано з тим, що вони можуть негативно впливати на здатність водіїв керувати автомобілем, викликаючи зауважені вище побічні ефекти. 
Порушення правил дорожнього руху. Водії, які знаходяться під впливом заборонених ліків, можуть порушувати правила дорожнього руху, такі як перевищення швидкості, нехтування дорожніми знаками та сигналами світлофора.
Адміністративна відповідальність. За вживання заборонених ліків під час водіння в Україні передбачена адміністративна відповідальність.

Штрафи за вживання заборонених ліків за кермом

В Україні за вживання заборонених ліків під час водіння передбачений штраф у розмірі від 17000 до 34000 гривень або позбавлення прав на строк від 6 до 12 місяців.

Штраф виписується працівником поліції на місці правопорушення. Якщо водій не погоджується з постановою про штраф, він має право оскаржити її в суді.

Крім адміністративної відповідальності, вживання заборонених ліків за кермом може призвести до кримінальної відповідальності. Якщо в результаті керування автомобілем у нетверезому вигляді або під впливом заборонених ліків була спричинена смерть або тяжкі тілесні ушкодження, водій може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за статтею 286-1 Кримінального кодексу України. Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років.