Які зміни в системі бронювання працівників відбулися з грудня

soldat-amp

З 1 грудня 2024 року набрала чинності постанова від 22 листопада 2024 року № 1332, яка встановлює нові правила бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і затверджує нову редакцію Порядку № 76. Про це повідомляє Дніпровська порадниця з посиланням на Департамент правового забезпечення Дніпровської міської ради.

Також, урядом внесено зміни до оновлених правил. Відповідні постанови від 29 листопада 2024 р. № 1361   https://www.kmu.gov.ua/.../pro-vnesennia-zmin-do... та № 1362   https://www.kmu.gov.ua/.../pro-vnesennia-zmin-do-postanov... також набули чинності.
  Підприємства, які ще не оновили, але вже мають статус критично важливих зможуть забронювати працівників - це бронювання буде чинним до 28 лютого 2025 року. Після оновлення критичності за новими обов'язковими критеріями, підприємства зможуть бронювати працівників на довший строк - до 12 місяців як і раніше.
  Міністерство економіки окреслило ключові зміни   https://me.gov.ua/.../24162d44-ec35-414c-9a3c...
  Відтепер критерії критичності підприємства для тієї чи іншої територіальної громади або галузі економіки відповідні органи місцевого самоврядування або міністерства повинні будуть погоджувати з Мінекономіки та Міноборони.
  Якщо раніше для визнання критичним середня зарплата на підприємстві мала становити не менше середньої у відповідному регіоні у четвертому кварталі 2021 року, то зараз вона має бути не меншою за 2,5 мінімальної зарплати, тобто 20 000 грн . Щоправда, ця вимога стосується лише приватного бізнесу. Для державних та комунальних підприємств зарплатний критерій не змінився.
  Важливий момент. Зарплатний критерій – не просто умова визнання підприємства критичним. В оновленій постанові уряд заборонив бронювати тих військовозобов'язаних, зарплата яких менше за 2,5 мінімальної зарплати (20 000 грн). Все це частково відображає пропозиції щодо запровадження так званого економічного бронювання, від запровадження якого уряд наразі відмовився.
  Держава моніторитиме розмір зарплати заброньованих на щомісячній основі. Щомісячне звітування підприємства зі сплати ПДФО прописане у законопроєкті про історичне підвищення податків, який Рада проголосувала 10 жовтня. Раніше депутати казали, що ця норма необхідна для запровадження економічного бронювання, проте від останнього вирішили відмовитися.
  Нові правила визначення критичності підприємств запрацювали з 1 грудня 2024 року. З цього моменту всі критично важливі підприємства повинні будуть знову підтвердити свій статус, але вже відповідно до нових критеріїв. На практиці це означає, що працівники залишатимуться заброньованими до кінця лютого наступного року. Проте якщо підприємство не зможе підтвердити свою критичність за новими правилами, то і працівники втратять бронювання вже з 1 березня 2025 року.
Отже з 1 грудня діють такі нововведення  
  Бронювання тільки через Дію.
  Нові обов'язкові критерії: середня заробітна плата на приватному підприємстві має бути не менше 20 тис. грн; відсутність податкової заборгованості та заборгованості по ЄСВ.
  Терміни підтвердження критичності підприємства - до 28 лютого 2025 року.
  Спрощений механізм перевірки зарплат. Якщо підприємство з 1 грудня хоче забронювати нового чи вже працюючого фахівця - керівник під час подання списку на бронювання на порталі Дія має декларативно підтвердити, що нарахована зарплата працівника до сплати всіх податків буде не менше 20 тис. грн (крім державних і комунальних підприємств, а також резидентів Дія.City).
  Бронювати військовозобов'язаних працівників можуть підприємства, які належать до однієї з таких категорій:
  органи державної влади або місцевого самоврядування - для забезпечення функціонування державного управління;
  компанії з державними контрактами в оборонній сфері - наприклад, постачання техніки чи інших ресурсів;
  критично важливі підприємства для економіки чи життєдіяльності населення - це може бути енергетика, комунальні послуги, продовольча промисловість тощо.