Зміна керівництва міста та знешкодження ракети: як це сталося у Дніпрі в 1999 році

iak-tse-bulo-1999-sait-ukr

Це проект «Як це було. Дніпро». Рік за роком журналісти «Наше місто» розповідають про події, що відобразились на повсякденному житті кожного містянина та українця. У цьому випуску згадуємо 1999 рік.

1 січня 1999 року стало початком нового періоду грошової ери. В цей день в країнах європейського Економічного та валютного союзу ввели єдину валюту євро і почали використовувати її для безготівкових розрахунків. На українську економіку ця подія суттєво не вплинула, а ось інша –  навпаки, відзначила 99-й, як рік історичної події на шляху країни до ринкової економіки.

У 1999 році, через 4 роки від початку спільного міжурядового україно-американського проекту Україна досягла майже кінцевої віхи в його реалізації. На станції нейтралізації і демонтажу Південмашу знищили останню з балістичних ракет СС-19.

В газеті «Наше місто» з’явилося фото з коментарем «це страхіття вже нікого не буде лякати». Ім’я посла США в Україні, який був присутній на процедурі демонтажу – Стівен Пфайфер. Знищення ракет проводили згідно з Актом, прийнятим Конгресом США у грудні 1991 року і перейменованим на Програму колективного зменшення загрози. Вона мала допомогти країнам колишнього СРСР позбутися їхньої ядерної зброї.  Програма також відома під назвою Нанна Лугара – за іменами ії авторів, сенаторів Сема Нанна і Річарда Лугара. Весь проект виконувався  за американським урядовим контрактом. Фактично всі будівельні і оперативні роботи здійснювалися українськими компаніями.

Один з найбільш популярних виробів побутової продукції Південмашу наприкінці 90-х на своїй кухні мала майже кожна родина. Це соковитискач «Струмок».  Домашні овочеві та фруктові заготовки наприкінці 90-х робили більшість дніпровських господарок.

У 1999 році українці вперше стикнуться із масовими відключеннями електроенергії. Експерти пояснювали це світовими кризовими процесами, які, безумовно, впливали і на внутрішні. Щоб зберегти стабільність системи, енергетики вимикали електроенергію для великих споживачів та підприємств, а згодом і для населення. Графіки із визначеним часом відключень друкували в газетах, передавали по радіо та телебаченню.

Подробиці у нашому відео.

 

За матеріалами Наше Місто.